یاقوت

یاقوت :

 

http://www.tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/07/yaghot-ghermz.jpg

 

یاقوت در چهار رنگ اصلی قرمز ، زرد ، کبود و سفید ، در درجه های مختلف از جهت کمی و زیادی رنگ ، شفافیت و تیرگی یافت می شود . یاقوت  بعد از الماس سخت ترین سنگ است که هیچ سوهانی به جز الماس بر آن کارگر نمی افتد و بر روی آتش دوام بسیار دارد .

بلورهای یاقوت  ، کانی های مهمان فراوان در خود دارد که به صورت سوزنی و یا تجمعی از بلورهای سوزنی هستند . با کانی های مهمان ، یاقوت  واقعی را از مصنوعی می توان شناخت . دیگر راه های تشخیص یاقوت  ، گذراندن اشعه ماوراء بنفش از یاقوت طبیعی است ، ولی انواع مصنوعی آن چنین خاصیتی را ندارند ، هم چنین وجود حباب هوا و شکستگی های درونی نیز ، راه دیگری برای تشخیص یاقوت طبیعی از مصنوعی است .

بهترین رنگ در یاقوت سرخ ، قرمز خالص با سایه های آبی رنگ به شمار می رود که به خون کبوتر تشبیه شده است . در بازار انواع یاقوت های سرخ طبیعی رواج یافته که گم راه کننده اند ، مانند یاقوت سرخ بالاس که در حقیقت سنگ اسپینل است و یا یاقوت سرخ کیپ که سنگ گارنت است و یا یاقوت سرخ سیبری که چیزی جز تورمالین قرمز نیست و هم چنین کانی های دیگری که به علت تشابه در رنگ و خواص اپتیکی ممکن است در نظر اول با یاقوت سرخ اشتباه شوند .

بزرگترین و مشهورترین یاقوت های سرخ جهان عبارت است از :

  • ۱ . یاقوت سرخ ادوارد با وزن ۱۶۷ قیراط که در موزه لندن نگهداری می شود .
  • ۲ . یاقوت ستاره ریوز با وزن ۱۳۹ قیراط که در موزه آمریکا نگهداری می شود .
  • ۳ . یاقوت لانگ استار با وزن ۱۰۰ قیراط که در موزه نیویورک نگهداری می شود معادن یاقوت در بسیاری از کشورها وجود دارد که مهمترین این معادن در کشورهای برمه ، تایلند و سریلانکا قرار دارند .

 

خواص و فواید یاقوت قرمز :

 

یاقوت قرمز برای درمان بیماران قلبی و مبتلایان به سرطان خون به کار رفته و عامل تصفیه و تنظیم فشار خون است .

آویختن سنگ یاقوت بر گردن ، مانع لخته شدن خون در بدن گردیده و از سکته جلوگیری می کند .

یاقوت قرمز در درمان ناتوانی جنسی و درمان ناباروری و دردهای قاعدگی نیز تاثیر می گذارد و علاوه بر آن ، به آسان شدن زایمان زنان نیز کمک می کند .

هم چنین اگر کسی یاقوت به همراه داشته باشد . بیماری های ویروسی خطرناک و واگیر دار به ویژ] طاعون مبتلا نمی شود ، اگر آن را دائما با خود داشته باشد در چشم مردم با هیبت و شکوه جلوه گر می شود و کسب درآمدش رونق می گیرد .

خواص و فواید یاقوت زرد :

 

استفاده از یاقوت زرد برای تنظیم متابولیسم بدن و تقویت دستگاه گوارش به ویژه روده ها مناسب است . بدن را از سموم پاک کرده و ناراحتی های کبد و کیسه صفرا را برطرف می سازد . هم چنین یاقوت زرد از خستگی های روحی می کاهد و بر نشاط روح می افزاید و برای کسانی که خواب های پریشان و کابوس می بینند مفید است .

 

یاقوت کبود :

 

واژه مترادف یاقوت کبود ، «سفیر » است که به معنای « آبی » در زبان یونانی است و در رنگ های آبی ، نیلی و سیاه یافت می شود .

یاقوت کبود از یاقوت سرخ بیشتر یافت می شود . نوعی از یاقوت کبود وجود دارد که به علت پدیده آستریم در آن ، یاقوت کبود ستاره ای یا یاقوت استار گفته می شود .

با گرفتن این جواهر زیر نور به واسطه نظم خاصی که در بلورهای این کانی هست ، نور عبور داده شده زوایای مشخصی را تشکیل داده و در یک نقطه با هم تلاقی پیدا می کنند و شکل ساره مانندی را نشان می دهند که به این پدیده آستیریزم گویند .

امروزه با پیشرفت علم تکنیک ، یاقوت های کبود مصنوعی مرغوب ، به ویژه یاقوت استار مصنوعی با خواص ظاهری مشابه به یاقوت کبود طبیعی به طور فراوان تولید شده و در بازار به فروش می رسد .

بزرگترین و مشهورترین یاقوت کبود ستاره ای تراش داده شده در دنیا عبارتند از :

  • ۱ . یاقوت کبود ستاره هند با وزن ۵۳۶ قیراط که در موزه نیویورک می باشد .
  • ۲ . یاقوت کبود ستاره آسیا با وزن ۳۳۰ قیراط که در موزه واشنگتن می باشد .

 

خواص و فواید یاقوت کبود :

 

یاقوت کبود با چاکرای تاج و پیشانی در ارتباط است و سنگی بسیار پر انرژی است و نیروی پاک سازی و شفابخشی فوق العاده ای دارد .

یاقوت کبود اعصاب بدن را تقویت و آرام می کند و برای درمان بیماری های صرع ، رعشه ، سردردهای عصبی و میگرن مفید است و برای درمان سرگیجه و بی خوابی نیز کاربرد موثری دارد .

هم چنین سنگ مفیدی برای تسکین دردهای روماتیسمی و مفصلی ، دردهای جراحتی و نقرس به شمار می رود .

شستن پوست با آب یاقوت کبود و نیز مالش آن بر روی پوست برای رفع جوش های صورت و حساسیت های پوستی مفید است و برای درمان تیروئید بیماری های لوزه ها و تقویت تارهای صوتی نیز به کار می رود .

 

منبع : سنگ ها و خواص اعجاب انگیز

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×