چه موقع چسبیدن کودک به مادر متوقف می شود

چه موقع چسبیدن کودک به مادر متوقف می شود 

 

پاسخ :

 

بعضی از مادران تصور می کنند نگرانی و ناراحت شدن کودک از جدا شدن مادر ، خاتمه پیدا نمی کند ، اما کدام نوجوان یا جوانی سراغ دارید که هنگام بیرون رفتن مادر و مادر از خانه ، دچار ناراحتی گردد . هر چه رشد مغز بیشتر شود و مغز فوقانی تکامل بیشتری پیدا کند ، مغز تحتانی را کنترل خواهد کرد . همچنین تستوسترون در هنگام بلوغ در پسرها و استروژن در دخترها ، در سیستم کنترل ناراحت شدن نوجوان از جدا شدن مادر اثر خواهد داشت .

اگر مادر یا پدری در هنگام چسبیدن کودک به آنها به او پرخاش کند و او را از خود براند و بگوید : « تو دیگر بزرگ شده ای » ، چنین کودکی ممکن است احساس کند که به مادر نیاز ندارد و کودک به تدریج در آینده  فردی خواهد شد که به هیچ کس وابستگی نخواهد داشت و از معاشرت و همبستگی و وابستگی به دیگران بیزار و متنفر خواهد بود . بنابراین موقعی که کودکی به در آغوش بودن نیاز دارد ، این کار به سلامت روحی و روانی او کمک می کند تا بتواند در مقابل استرس ها ایستادگی کند و درصدد برطرف کردن آنها برآید و کمتر دچار ترس و استرس گردد . موقعی که کودک بزرگ شد ، به طور طبیعی از شما دور می شود و به طرف همسالان خود می رود و ساعتها با آنها بازی می کند ، ولی او اطمینان دارد که همیشه جایگاهی امن برای او هست و می تواند هر موقع نیاز دارد نزد شما بیاید .

 

نکات کلیدی :

 

پدر و مادر بر مبنای غریزه انسانی خود باید به کودک آرامش دهند و کودک نیز بر مبنای غریزه خود باید گریه کند تا به او توجه شود .

گریه طولانی می تواند روی سیستم مغز کودک اثر بگذارد و او را برای افسردگی و بیماریهای جسمی و روانی مختلف آماده سازد .

معنی رها کردن کودک تا گریه کند ، این است که زمانی که کودک به در آغوش گرفتن نیاز دارد ، او رها شود .

اگر دور شدن و جدائی مادر از کودک ضرورت دارد ، کودک باید به فرد بالغی که از نظر احساسی ، سالم ، قوی و با اطمینان باشد ، سپرده شود .

برای اطلاع بیشتر در مورد گریه کردن کودکان در بعد از دوران شیرخواری ، به صفحه شماره ۵۱۳ کتاب « من و کودک من » مراجعه نمائید .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif  منبع : رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×