چرا قاعدگی در خانم ها ایجاد می شود

چرا قاعدگی در خانم ها ایجاد می شود :

 

 

در جنس مونث ، دوره های ماهیانه تناسلی از هنگام بلوغ شروع شده و مراحل آن به طور متناوب و تقریبا با نظم و ترتیب تا چندین سال همچنان تکرار می شود . یک دوره جنسی در خانم ها معمولا ۲۸ روز است که مدت ۳ تا ۵ و گاهی ۷ روز خون ریزی از دستگاه تناسلی در قاعدگی به عنوان اولین روز از یک دوره جنسی به حساب می آید .

خلاصه این که خانم ها به طور طبیعی در هر ۲۸ روز یک مرتبه ۳ تا ۵ و گاهی ۷ روز دچار خون ریزی از رحم می شوند که اصطلاحا به آن قاعدگی می گویند .

در هنگام قاعدگی سلول های بافت مخاطی از سطح داخلی رحم جدا شده و ریزش می کند که برای این کار خو ن ریزی و ترشحات قاعدگی ایجاد می شود .

در خانم ها پس از قاعدگی در یک دوره جنسی ، از روزهای ۷ تا ۱۴ سلول های مخاط رحم و سلول های غده آن شروع به تکثیر کرده و محل بافت های ریخته شده در رحم را نوسازی و ترمیم می کنند . علاوه بر آن ، از روزهای ۱۵ تا ۲۸ غده های مخاط رحم متورم می شوند و مواد لزجی تراوش می کنند ، در این مرحله اگر تخم بارور در رحم کاشته شود و به اصطلاح آبستنی رخ دهد ، سلول های مخاط رحم پایدار باقی می مانند ، ولی در غیر این صورت قاعدگی رخ داده و قسمت سطحی مخاط رحم همکراه با ترشحات خونی از رحم جدا شده و از بدن خارج می شود . خون قاعدگی برخلاف خون سایر قسمت های بدن لخته نمی بندد ولی گاهی ممکن است لخته های بسیار ریز در آن دیده شود . اما اگر خون ریزی قاعدگی خیلی شدید شود معمولا لخته های بزرگ نیز تشکیل می شود .

طی سالیان دراز که سن بالا می رود خانم ها به یائسگی نزدیک می شوند . در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی میزان هورمون استروژن در خانم ها شروع به کاهش می کند . در اوایل ۴۰ سالگی خانم ها وارد مرحله یائسگی می شوند . در این مرحله از نظم و ترتیب عادت های ماهیانه کاسته می شود و پوست بدن خشک تر شده و موها شکننده تر و کم پشت تر می شوند . بعضی از خانم ها استثنائا احساس کاهش میل و بسیاری از آنها از دگرگونی وتغییر خلق و خوی و کج خلقی رنج می برند . به دنبال این مرحله به طور متوسط در سنین ۵۱ _۵۰ سالگی مرحله یائسگی فرا می رسد و قاعدگی برای همیشه متوقف می شود .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×