چرا خواب برای کودک مهم است

چرا خواب برای کودک مهم است

 

اگر کودک به اندازه کافی نخوابد ، بدخلق می شود و رفتارش نیز غیرمعمول می گردد . بیشتر مادران دریافته اند که اگر کودک نخوابد ، به انچه به او گفته می شود توجه ندارد . اشتهایش کم می شود و سیستم دفاعی بدن او مختل می گردد و در نتیجه احتمال این که دچار بیماری مخصوصا عفونتهای ویروسی و میکروبی گردد ، وجود دارد .

از طرفی خوابیدن از نظر رشد بدنی کودک نیز بسیار مهم می باشد . نوزادان هنگام خواب در حال رشد جسمی می باشند ، زیرا در حال خواب میزان هورمون رشد بیشتری ترشح می شود و در نتیجه سلولهای بدن با سرعت زیادتری تکثیر می یابد . همچنین در کودکان بزرگتر که رشد جهشی دارند ( در سنین قبل از بلوغ ) ، رشد سریع آنها با خواب تامین می شود و کودک ممکن است در خلال چند شب سریعا رشد کند . خواب برای رشد مغز کودک نیز ضرورت دارد .

تحقیقات نشان داده است که نیاز شیرخواران به خواب در سال اول تولد ، ۵۰ درصد بیشتر از بزرگسالان می باشد . بدن شیرخواران در مرحله خواب سبک ارام است ، ولی مغز آنها به طور قابل توجهی فعال می باشد . اگر به صورت کودک شیرخوار در هنگام خواب نگاه کنید ، در مرحله خواب سبک صورت او به دفعات در هم کشیده می شود و پلکهایش تکان می خورد ، ولی بدن او ارام است ، زیرا در خواب سبک ، کودک اطلاعاتی را که در بیداری به دست آورده است ، در مغز خود مرور و ذخیره می کند .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif  منبع : رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×