پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان :

 

دندان ها در اثر مسواک نزدن و بی توجهی به مرور زمان پوسیده و خراب می گردند . علت این است که هر بار مقداری از غذا لابه لای دندان ها می ماند و کم کم آن ها را فاسد می کند . پس از مدتی ناگهان شخص متوجه می شود که یک طرف دندانش پوسیده و سوراخ شده است یا به قول عوام کرم خورده است . اگر در اثر پوسیدگی دندان وسط آن سوراخ شده باشد هنگام خوردن آب و مایعات عصب تحریک شده و درد شدیدی ایجاد می کند . گاهی ممکن است در اثر خوردن چای داغ یا سوپ یا آش گرم و یا بلافاصله بعد از خوردن آب ، یا شربت های سرد و یا نوشابه های سرد و …

صدف دندان در اثر سرد و گرم شدن ناگهانی ترک برداشته و گاهی مینای دندان خرد شده و بریزید و به طرف داخل روزنه ایجاد گردد و در اثر ورود هوا درد ایجاد کند ( تیر بکشد ) و شخص را ناراحت کند . یا گاهی ممکن است در اثر شکستن پسته ، فندق ، بادام یا چیزهای سخت دیگر با دندان ، مینای آن ریخته و در نتیجه درد ایجاد کند .

گاهی در اثر خوردن پیاز ، کشمش ، خرما که در نوع درجه اول حرارت می باشند ، در دندان دردهای حاد ایجاد می شود .

گاهی ممکن است در اثر مصرف غذاهای بسیار رطوبتی پی در پی و فراوان و یا نرسیدن کلسیم به بن دندان ها ، به مرور زمان کم کم استخوان بندی دندان ها ضعیف و پوسیدگی ایجاد شود در نتیجه شخص را دچار درد دندان کند .

برای تمیز نگه داشتن دندان ها و لثه ها بایستی به طور منظم مسواک زده و از نخ دندان  هم استفاده کنید . هم چنین می توانید با اجتناب از مصرف غذاها یا نوشیدنی های شیرین ( به خصوص شب ها هنگام خواب ) ، مانع از گسترش پوسیدگی دندان ، پر کردن و ترمیم دندان ها است .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×