پرتقال میوه معجزه گر

پرتقال میوه معجزه گر :

 

پرتقال شاه میوه زمستان ، سرشار از ویتامین های «ب» و «ث» و دارای ، آهن ، آهک ، کلسیم ، فسفر ، منیزیم ، پتاسیم ، سدیم و مس می باشد ویتامین «آ» در پرتقال ناپدید است ، ولی در این میوه کاروتن وجود دارد و چنانکه می دانید کاروتن ماده ای زرد رنگ است که البته آن را در هویج کشف کرده اند و بعضی از میوه های دیگر هم این ماده را دارند این ماده ( پروویتامینی ) است که وقتی خورده شود با عصیر کبد مخلوط شده و در کبد ویتامبن «آ» می سازدو بخون می فرستد .

پرتقال دارای اسیدهای مختلفی است که مهمترین آنها اسید مالیک ، اسید تارتریک مخصوصا اسیدسیتریک می باشد ، ولی اسیدسیتریک در پرتقال خیلی کم است و مقدار آن به میزان دو درصد می باشد ، بهمین جهت مدت زیادی بعضی از پزشکان عقیده داشتند که پرتقال هم مثل لیمو املاح معدنی بدن را خارج کرده و باعث تحریک و تولید کرم خوردگی دندان ها می شود ، ولی بعدها که از آزمایشهای علمی و عملی بطلان این عقیده را ثابت کرد ، معلوم شد پرتقال و لیمو نه تنها املاح معدنی بدن ما را کم یا یا معدوم نمی کنند بلکه خود باعث ایجاد آن می شوند .

امروز ثابت گردیده است که اسیدهای میوه ها حتی اگر به مقدار زیادی مصرف شوند ، برعکس اسیدهای شیمیائی اکسیده می شوند و در سلولها می سوزند و سموم را دفع کرده و خون را قلیائی می کنند ، نه تنها کلسیم را کم نمی کنند بلکه موجب می شوند که کلسیم بیشتری روی استخوان ها جمع شود و استخوان های بدن ما را محکم سازد .

نقش پرتقال در زیبائی خانمها

 

 

توصیه می کنند که به بچه های خردسال شیرخوار هر روز آب پرتقال بدهیم به این ترتیب که در شیر و یا غذای آردی آنها یک تا سه قاشق کوچک قهوه خوری آب پرتقال را اضافه کنیم تا آنها را در مقابل کمبودی ویتامین «ث»بیمه کند و از ابتلای آنها به بیماری اسکوربوت و راشیتیسم جلوگیری نماید .

اگر به اندازه حجم آب پرتقال شربت قند اضافه کنند ، نوشابه ای عالی را بوجود خواهند آورد که برای رفع عطش و تشنگی بسیار مفید خواهد بود .

چون ویتامین «ث» در مجاورت هوا زود فاسد شده و از بین می رود به این جهت نباید پرتقال را آب گرفت و آب آنرا مدتی نگهداشت ، بلکه باید خود پرتقال را نگهداشت و هنگام احتیاج فورا آب آن را گرفت و به مصرف رسانید .

 

آب پرتقال برای پیران تب دار

 

کسانیکه از بستر بیماری برخاسته و دوره نقاهت را می گذرانند همچنین برای دریانوردان که مدتها در دریا سفر کرده و از غذاهای تازه محروم هستند بسیار مفید است .

اگر بخواهند آب پرتقال را برای اشخاصی که از بستر بیماری برخاسته و دوره نقاهت را می گذرانند مغذی تر سازند باید آب یک پرتقال را بگیرند دو قاشققهوه خوری ، شکر ، یک زرده تخم زده و سه چهارم فنجان آب ساده را به آن اضافه کنند .

برای معالجه زکام و گریپ ، آب یک عدد پرتقال را بگیرید و در فنجانی بریزید دو حبه قند و قدری آب جوش بریزید و داغ داغ آن را در شب موقع خوابیدن بنوشید .

برای معالجه چاقی و گرفتن رژِیم لاغری ، یک عدد پرتقال و سه لیمو را به برشهای نازکی ببرید و آن را مدت ده دقیقه در نیم لیتر آب بجوشانید ، دو قاشق سوپخوری عسل را به آن اضافه نمائید و دوباره پنج دقیقه آن را بجوشانید بعد آن را صاف کنید و بگذارید سرد شود و هر روز سه گیلاس کوچک از آن را مصرف نمائید .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب اسرار گیاهان دارویی

 

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×