ورم روده از مسمومیت یا میکروب

ورم روده از مسمومیت یا میکروب

 

اگر ورم روده به علت میکروب یا ویروس یا مسمومیت در اثر مصرف غذاهای فاسد ، ایجاد شده باشد ، حتی الامکان هیچ غذای دیگری استفاده نکنید و با ارزن مقشر و سماق غذا درست کنید و بخورید . سماق را یا به تنهایی یا با غذا مصرف کنید . حریره ی برنج غذای مناسبی است ، ماست کیسه انداخته نیز مفید خواهد بود .

به عنوان درمان باید فوفل ، بلوط و گلنار فارسی از هر کدام ۵ گرم ، سیاه دانه و تخم مورد از هر کدام ۱۰ گرم ، مغز ناخنک و خارخاسک از هر کدام ۳۰ گرم همه را مخلوط و نرم بسایید تا پودر شود . جداگانه ۲۰ گرم نشاسته ، کتیرا خوراکی و صمغ عربی از هر کدام ۵ گرم مخلوط بسایید . صبح ، ظهر و شب هر مرتبه دو قاشق از داروها را بجوشانید و آب آن را صاف و با عسل شیرین کنید ، بعد یک قاشق شربت خوری از پودرهایی را که قبلا تهیه کرده اید ، در کمی آب سرد حل کنید سپس با آب جوشانده ها مخلوط و میل کنید .

مصطکی رومی ، کتیرا پیچ خوراکی ، صمغ عربی ، نباشیر هندی ، ناردانه ی بو داده ، تخم مورد ، گل محمدی و گل ارمنی را مساوی مخلوط کنیدو صبح ، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را کفلمه کنید و یا با شربت انار مخلوط و بخورید .

هر روز صبح ناشتا ۲ گرم گل محمدی ، ۲ گرم تباشیر هندی و ۵ گرم تخم ترشک ساییده شده را با دوغ یا آب انار بخورید و تا بهبودی کامل ادامه دهید .

ورم روده از مسمومیت یا میکروب در مزاج رطوبی :

 

اگر در مزاج های سرد و رطوبی در اثر میکروب یا ویروس یا مسمومیت ها یا مصرف غذاهای مانده و فاسد ورم روده ایجاد شده باشد باید گز مازج ، گل ارمنی ، گلنار فارسی ، تخم مورد ، بلوط ، مازووفول از هر کدام ۵ گرم . نشاسته ی بو داده و سماق از هر کدام ۱۵ گرم همه را مخلوط و بسایید ، آن را ۵ قسمت کرده و هر روز یک قسمت از آن را کفلمه کنید .

 

مشاهده منبع : دایره المعارف گیاه درمانی ایران ۸

دایره المعارف گیاه درمانی ایران ۸

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×