ورزش در دوران شیردهی

ورزش در دوران شیردهی :

 

شیر دادن ممکن است باعث افسردگی در بعضی از مادران شیرده شود . یکی از راههای موثر برای جلوگیری از افسردگی ، ورزش کردن است ، زیرا مغز و بدن انسان روی یکدیگر اثر می گذارند . ورزش کردن نه تنها شیر مادر را کم نمی کند ، بلکه به شیر دادن او نیز کمک خواهد کرد .

ورزش در همه حال و در هر سن و شرایط برای بدن انسان مفید است . ورزش در هوای آزاد به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و ۳ تا ۴ نوبت در هفته ، به مادر شیرده احساس آرامش می دهد و ظاهر او را نیز بهبود می بخشد . حرکاتی مانند نشستن و برخاستن و جمع کردن پاها ، بدن مادر شیرده را زودتر به حال قبل از حاملگی برمی گرداند . ورزش ، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد ، جریان خون بدن را زیادتر و قوام عضلات بدن را بیشتر می کند و از افسردگی مادر نیز جلوگیری می نماید .

 

بعد از زایمان ، چه موقع ورزش را شروع کنم :

 

برای شروع ورزش ، باید با پزشک خود مشورت کنید . اگر مادر شیرده سزارین شده است یا دچار کشش عضلات شکم می باشد ، باید با احتیاط ورزش کند ، زیرا ممکن است مشکلاتی برای او به وجود آید . بعضی از پزشکان ورزش کردن را ۶ هفته بعد از زایمان توصیه می کنند ، زیرا بدن مادر شیرده بعد از زایمان و همچنین برای برقرار شدن جریان شیر ، به استراحت نیاز دارد .

ورزش را با راه رفتن شروع کنید و به تدریج زمان آن را افزایش دهید . سپس نشستن و برخاستن و بالا بردن پاها را انجام دهید

صبح هنگامی که از خواب بیدار می شوید ، ۱۰ بار بنشینید و بلند شوید و هر چند روز تعداد آن را افزایش دهید .

کارهای خانه را خود انجام دهید .

اتومبیل خود را دور از محلی که می خواهید بروید ، پارک کنید و پیاده به محل مورد نظر بروید .

کارهائی مانند باغبانی و نگهداری از گلها را خود انجام دهید و از شوهرتان بخواهید کودک را نگهداری و پرستاری نماید .

ورزش کردن به بدن و مغز شما نیرو می بخشد ، بنابراین اگر زمانی را برای ورزش اختصاص دهید ، در تندرستی خود و کودکتان موثر می باشد .

 

چند حرکت ورزشی در دوران شیردهی :

 

برای قدرت بخشیدن به عضلات لگن و شکم ، می توانید ورزشهای ساده زیر را انجام دهید :

۱ . بالا بردن لگن : دست ها و زانوهای خود را روی زمین قرار دهید و زانوها را به اندازه ۳۰ سانتیمتر از هم دور نگه دارید . سپس عضلات لگن خود را منقبض کنید و بالا ببرید به طوری که پشت و لگن شما حالت کمان پیدا کند . در این حالت چند ثانیه خود را نگهدارید . این حرکت را چندین بار تکرار کنید .

۲ . قدرت دادن به عضلات شکم : به پشت روی زمین بخوابید و زانوهای خود را خم کنید و کف دستها را روی زمین بگذارید . سپس نفس عمیق بکشید و سر خود را بتدریج بالا ببرید و برای چند ثانیه نگهدارید ، سپس بدن را شل کنید و به حالت معمولی بخوابید این حرکت را چندین بار تکرار کنید .

 

۳ . خم شدن به جلو : پاهای خود را به فاصله ۳۰ سانتیمتر از هم قرار دهید و دستها را پشت بدن قفل کنید . سپس از ناحیه لگن خم شوید و دستهای خود را به تدریج تا حدی که می توانید بالا ببرید . در این حالت چند نفس عمیق بکشید و به تدریج کمر خود را راست کنید و بایستید . این حرکت را چندین بار تکرار کنید . این حرکات را جلوی کودک انجام دهید .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب تغذیه کودک من

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×