هشت نکته جهت افزایش طول عمر دیسک های نوری CD و DVD

هشت نکته جهت افزایش طول عمر دیسک های نوری CD و DVD :

 

دیسک های نوری از جمله انواع CD و DVD ها حافظه های پرکاربرد و بسیار حساسی می باشند که در صورت استفاده نادرست پس از مدتی اطلاعات ذخیره شده بر روی آنها صدمه دیده و دیگر قابل استفاده نمی باشند .

چنانچه تمایل دارید عمر دیسک های خود را طولانی تر کرده تا از خراب شدن آنها جلوگیری نمایید توجه به نکات عنوان شده در زیر مفید خواهد بود :

  • ۱ . دیسک ها را از پشت هر یک بر روی هم قرار دهید ، اگر دیسک ها از طرف قابل استفاده روی هم قرار گیرند به سرعت خش دار خواهند شد .
  • ۲ . از پاک کردن دیسک ها با لباس و دستمال زبر خودداری کنید . پاک کردن دیسک ها با منسوجات به شدت باعث کاهش عمر آنها خواهد شد . برای تمیز کردن دیسک ها از دستمال کاغذی بدون کرک و یا سایر دستمال های نرم استفاده نمایید .
  • ۳ . از نوشتن با ماژ یک های غیر استاندارد و خودکار بر روی دیسک ها خودداری کنید . ماژیک های غیر استاندارد و به تدریج در بافت دیسک فرو رفته و باعث استهلاک سریع آنها خواهند شد .
  • ۴ . از تماس انگشتان دست ها با سطح دیسک ها خودداری کنید . شیارهای دست و ایجاد کثیفی توسط انگشتان دست باعث تخریب سطح دیسک ها خواهد شد .
  • ۵ . از قرار دادن دیسک ها در هوای آزاد ، نور آفتاب ، سرما و گرمای شدید و همچنین کیف های نامرغوب خودداری نمایید . این کار به سرعت باعث خرابی دیسک ها می شود .
  • ۶ . بعد از اتمام کار با دیسک ها آنها را از داخل دستگاه خارج کنید . در صورتی که دیسک ها در دستگاه باقی بماند در هر بار ورود به My computer  یا هنگام خاموش و روشن کردن سیستم ، محتوای دیسک بدون آنکه نیازی به آن باشد بازخوانی خواهد شد .
  • ۷ . از زدن برچسب به جای نوشتن روی پشت دیسک خودداری کنید ، با اینکار دستگاه دیسک گردان برای خواندن آن تعداد دور بیشتری را می زند و خود به خود دیسک سریع تر مستهلک خواهد شد .
  • ۸ . از دستگاه های خش گیر و پمادهای خش گیر حدالامکان استفاده نکنید . در صورتی که خش های کوچکی بر روی دیسک مشاهده گردید ، استفاده از ابزارآلات مذکور به هیچ وجه برطرف کننده نیست و ضمن برداشت یک لایه از روی سطح دیسک ، خش های جدیدی نیز روی آن وارد خواهد کرد .

 

افزایش سرعت سیستم با استفاده از حافظه های فلش :

چنانچه شما از یک حافظه فلش با فضای خالی مناسب بهره مند هستید ، می توانید با فعال کردن گزینه Ready Boost  در ویندوز های Vista , 7 سرعت سیستم را تا حدی افزایش دهید . جهت این کار می بایست ابتدا حافظه فلش خود را به سیستم متصل کرده و بر روی آیکون درایو حافظه فلش در پنجره Computer کلیک راست کنید . حال از منوی باز شده گزینه Properties را برگزیده و وارد سر برگ  Ready Boost  شوید . حال گزینه سوم یعنی Use this Device  را برگزیده و در آخر بر روی OK کلیک کنید . دقت داشته باشید حافظه شما می بایست از این قابلیت پشیتیبانی کند در غیر اینصورت نمی توانید اینذ گزینه را فعال نمایید .

 

نحوه فعال کردن کاربر Administrator در ویندوز ۷ :

 

همانطور که می دانید در ویندوز ۷ همانند ویندوز XP نمی توانید با کاربر Administrator وارد سیستم شده و کاربر اصلی سیستم در واقع در زیر گروه Administrator قرار دارد . جهت فعال کردن administrator برای ورود به سیستم ابتدا به منوی Start رفته و در قسمت Search عبارت cmd را تایپ کرده و سپس دکمه Enter را بفشارید . حال در پنجره cmd عبارت زیر را تایپ نمایید :

” net user administrator /active:yes ”  سپس کلید Enter را زده و سیستم را Restart کنید . همانطور که مشاهده خواهید کرد نام Administrator به لیست کاربران جهت ورود به سیستم افزوده می شود . جهت غیر فعال کردن این کاربر عبارت                                     ” net user administrator / active : no ” را در پنجره cmd وارد نمایید .

 

تست حافظه اصلی کامپیوتر :

 

در بسیاری از مواقع Hang کردن های ناگهانی سیستم و یا مشاهده صفحه Blue Screan به دلیل وجود مشکلاتی در حافظه اصلی سیستم می باشد . در ویندوزهای vista , 7 قابلیتی جهت تست این قطعه سخت افزاری تعبیه شده که توسط آن می توانید بطور دقیق حافظه کامپیوتر را تست کرده و از صحت سلامت آن مطلع گردید . جهت فعال کردن این برنامه به منوی Start رفته و در قسمت جستجو عبارت Memory Diagonostic را تایپ نمایید و سپس کلید Enter را بزنید . حال با انتخاب گزینه Restart سیستم مجدد راه اندازی شده و اقدام به تست حافظه خواهد کرد .

 

حذف نرم افزارها و سرویس هایی که با خود ویندوز نصب می شوند :

 

همانطور که می دانید برنامه های بسیار به صورت خودکار به همراه ویندوز نصب می شوند که در لیست برنامه های نصب شده بر روی سیستم به نمایش در نمی آیند . چنانچه تمایل به حذف هر یک از این برنامه ها مانند Windows Media Player از روی سیستم دارید به ترتیب زیر عمل کنید . در ویندوز XP به Control panel > Add or Remove Programs رفته و از سمت چپ Add or Remove components را برگزینید . در ویندوزهای ویستا و ۷ به قسمت Control Panel>Programs and Features  رفته و از قسمت سمت چپ بر روی Turn Windows features on or off کلیک کنید . حال می توانید در پنجره باز شده هر یک از برنامه های مدنظرتان را برداشتن تیک کنار آن از روی سیستم پاک نمایید . به یاد داشته باشید جهت نصب مجدد آنها به دیسک ویندوز نیاز خواهید داشت .

 

فعال کردن Theme های مخفی ویندوز ۷ :

یکی از مواردی که باعث جذابیت بیشتر محیط کار ویندوز ۷ شده ، استفاده از Theme های مختلف جهت تغییر رنگ بندی و تصاویر پشت زمینه ویندوز می باشد . بصورت پیش فرض بر روی این سیستم عامل ۷ نوع Theme از نوع Aero وجود دارد . اما Theme های دیگری بصورت مخفی در این ویندوز۷ بدین ترتیب عمل کنید . ابتدا به منوی Start رفته و از قسمت جستجو عبارت Folder Options را تایپ نمایید . سپس به سربرگ view رفته و تیک گزینه Hide protected oprating system files را برداشته و با کلیک بر روی Yes و سپس بر روی دکمه ok ، تنظیمات را اعمال نمایید . حال به مسیر C :/Windows / Globalization/MCT بروید . در این مسیر ۵ پوشه وجود دارد که در داخل هر یک از آنها پوشه دیگری به نام Theme وجود دارد ، داخل پوشه Theme  شده  و فایل هایی که در داخل پوشه مربوطه وجود دارد را اجرا نمایید . همانطور که مشاهده خواهید کرد Theme های جدید به ویندوز شما افزوده خواهد شد .

 

فعال کردن Check Box جهت انتخاب فایل ها در ویندوز ۷ :

 

همانطور که می دانید یکی از روش های انتخاب چندین فایل بصورت یکجا و همزمان استفاده از کلید Ctrl و انتخاب فایل ها می باشد . اما روش ساده تری در ویندوز ۷ برای این منظور در نظر گرفته شده است .ابتدا از منوی Start و در قسمت جستجو عبارت Folder Optionsرا تایپ کرده و سپس دکمه Enter را بزنید . حال در پنجره باز شده به سربرگ view رفته و در لیست موجود تیک گزینه use check boxes to select items را فعال کنید . بدین ترتیب هنگامی که نشانگر ماوس را بر روی نام فایل ها و پوشه ها ببرید یک check Box ظاهر شده و به راحتی می توانید فایل ها و فولدرهای موردنظرتان را به صورت گروهی و گلچین انتخاب نمایید .

 

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×