نشانه های بلوغ زودرس و دیررس

نشانه های بلوغ زودرس و دیررس :

 

علایم بلوغ دختران که شامل بزرگ شدن پستان ها ، روییدن مو در اطراف عضو تناسلی و زیر بغل ، ایجاد قاعدگی و رشد اعضای تناسلی داخلی و خارجی می باشد ، گاهی اوقات و خیلی به ندرت در سنین کم نیز ممکن است ظاهر شوند . در نتیجه دختران بسیار کوچک نیز به طور غیر طبیعی و استثنایی قاعده شده و آماده برای باردار شدن شوند . علت اصلی برای به وجود آمدن بلوغ زودرس اختلال در عمل تخمدان ها و ترشح زودرس هورمون های تناسلی است ، به این ترتیب که به علت پیدایش غده های تخمدانی ، تخمدان ها شروع به ترشح هورمون ها باعث می شوند که تمام تغییراتی را که در بالا بیان کردیم به طور زودرس ایجاد شوند . باید دانست که این دختران کوچک برخلاف طبیعت ، علاوه بر این که قاعدگی در آن ها بروز می کند ، توانایی باروری نیز دارند و می توانند حامله شوند . لذا توصیه می شود این گونه افراد به طور کلی از خوردن کاهو و رازیانه پرهیز کنند .

اما برعکس گاهی اوقات علائم بلوغ در دختران به تعویق می افتد و آن ها ممکن است در سن ۱۸ سالگی یا بالاتر قاعده شوند . علت تاخیر در شروع قاعدگی در این گونه دختران ، کم کاری غده های ترشح کننده داخلی بدن ، به خصوص کم کاری غده های تیروئید می باشد .

بدیهی است همراه با این نوع اختلال ، عوارض و ناراحتی های دیگری نیز بروز می کند . لذا در این خصوص توصیه می شود که به پزشک مراجعه و کم کاری تیروئید را درمان کنند و نیز هر روز کاهو بخورند و روزی یک فنجان از مخلوط عرق رازیانه و عرق بومادران را بنوشند و هر روز بعد از غذا یک استکان نوشابه کومبوچا میل کنند .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×