نشانه های بلوغ جنسی دختران

نشانه های بلوغ جنسی دختران :

 

بلوغ ، شامل وقایع و تغییرات متوالی است که در دختران از سن ۸ تا ۱۶ سالگی بروز می کند . اگر این وقایع قبل از ۸ سالگی بروز کنند آن را بلوغ زودرس به حساب می آورند و اگر بعد از ۱۶ سالگی شروع شوند آن را بلوغ دیررس به شمار می آورند .

اولین نشانه شروع بلوغ در یک دختر ، رشد جوانه پستانی است که بین ۸ تا ۱۳ سالگی و به طور متوسط در سن ۱۱ سالگی نمایان می شود . هم زمان با بروز این حالت موهای ظریفی نیز در ناحیه شرمگاهی او ظاهر می شوند . این دو تغییر تکاملی و مهم ، یعنی رشد پستان ها و رویش موها نیز در ناحیه شرمگاهی ، برای ارزیابی و رسیدگی به رشد طبیعی یک دختر مورد توجه قرار می گیرند .

نشانه های بلوغ بعدی در دخترها ، روییدن موهای زیر بغل است که معمولا زمان آن حدود دو سال بعد از ظهور موهای ناحیه شرمگاهی و بالاخره آخرین نشانه ای که در سیر تکاملی بلوغ حادث می شود ، موضوع قاعدگی یا عادت ماهیانه است . قاعدگی یا عادت ماهیانه در یک دختر موقعی برقرار می شود که او به حداکثر رشد نوجوانی رسیده باشد . اگرچه ممکن است دختران موقع شروع قاعدگی ، رشد جسمی کمی داشته باشند لیکن در جریان همین دوران ، رشد جسمی به طور جهشی و ناگهانی افزایش می یابد .

به این ترتیب بعد از سن ۱۴ سالگی معمولا از سرعت رشد دختر ها کاسته می شود ، ولی در پسرها رشد سریع و ناگهانی در موقع بلوغ ، حدودا ۱ تا ۲ سال دیرتر از رشد ناگهانی دخترها آغاز می شود .

اولین قاعدگی در دختران در سنین ۱۱ تا ۱۳ سالگی ، یعنی در زمانی که سرعت ناگهانی و سریع رشد رو به کاهش گذاشته و پستان ها نسبتا تکامل یافته اند ، شروع می شد . بروز دوره های قاعدگی در ابتدا بدون تخمک گذاری صورت می گیرد و به همین دلیل ، ممکن است از نظر فواصل بین قاعدگی ها میزان خون ریزی و مدت خون ریزی نامنظم و غیر قابل پیش بینی باشند . تخمک گذاری معمولا ۱ تا ۲ سال بعد از وقوع اولین قاعدگی انجام می شود . و در صورت ازدواج و آمیزش جنسی ، معمولا از این تاریخ احتمال بروز حاملگی وجود خواهد داشت .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×