میوه انگور

میوه انگور :

 

نام های دیگر انگور :

تاک ، تنک ، رز ، تله رز ، رزان ، رزگون ، رزجون ، دیورز ، رش ، تره رش ، مو ، میو ، غوره ، بودادوه ، عنب ، کرم ، کرم بری ، کرمه البیضا ، آمباسلوقی .

انگور طبیعی گرم و تر دارد .

ترکیب شیمیایی : هر یک صد گرم حبه یانگور خام شامل ؛ آب ۷۵ – ۸۰ درصد ، پروتئین ۱/۳ درصد ، مواد قندی ۱۵ – ۲۲ درصد ، کلسیم ۱۲ میلی گرم ، فسفر ۲۰ میلی گرم ، آهن ۴/. میلی گرم ، سدیم ۳ میلی گرم ، پتاسیم ۱۷۳ میلی گرم ، تیامین ۵٫/. میلی گرم ، رایبوفلاوین ۳٫/. میلی گرم ، نیاسین ۳/. میلی گرم ، تانن ۱/۶ – ۱/۲ درصد ، تارتر ۱/۳ – ۵٫/.  درصد ، اسیدهای آزاد ۳/. – ۹/. درصد ، مواد معدنی  ۱/۲ – ۱/۹ درصد .

ویتامین های موجود در آن :

ویتامین ۱۰۰A واحد بین المللی B – B1 – C  ۴ میلی گرم  – C2 – P .

خواص درمانی :

۱ . آن را بخورید ، مقوی و مغذی است ، قلب را تقویت می کند ، ادرارآور است ، ترشح کبد را زیاد می کند ، مواد سوداوی و سوخته را دفع می کند ، اعتدال دهنده ی اخلاط است ، از مسمومیت بدن در مقابل خستگی یا سوء تغذیه جلوگیری می کند ، برای سینه و ریه مفید است ، انسداد مجاری طحال ، ورم امعاء ، تب های مزمن و سرد ، درد مفاصل و رماتیسم را درمان می کند ، به مزاج لینت می دهد ، ایجاد تشنگی می کند .

۲ . هر روز به جای صبحانه ، انگور فر اوان بخورید ، شیر را زیاد و مقوی می کند .

۳ . چهل روز به جای صبحانه انگور سبز بخورید و تا ظهر هیچ چیز دیگری نخورید . بدن را لاغر می کند ، اسید اوریک را کم می کند و سمومات را برطرف می سازد ، خون را صاف و کم خونی را درمان می کند ، فشار خون را پایین می آورد ، استسقاء بواسیر ، تشنجات عصبی و امراض روانی را درمان می کند ، از خون ریزی ریه جلوگیری می نماید ، درد معده ، ضعف معده و سوء هاضمه که در اثر پرخوری باشد را برطرف می کند ، نفخ شکم و یبوست معده را برطرف می سازد .

۴ . چهل روز هر روز دو کیلو انگور را آب بگیرید و بنوشید و شب ۱/۵ کیلو انگور به جای شام بخورید و در طول رژیم ، شب تا صبح روی تختی که قسمت پایین آن ۳۵ سانتی متر بالاتر از سر باشد بخوابید و استراحت کنید . فرمانتاسیون روده را کم می کند ، زخم روده یاثنی عشر را درمان می کند .

۵ . تا می توانید هر روز از خوردن همه چیز پرهیز کنید و به جای خوراک های دیگر تا می توانید انگور زیاد یا آب انگور بخورید . چرک سوزاک را از مجرا خارج می نماید و سوزاک را درمان می کند .

۶ . کودک را کم کم به خوردن انگور عادت دهید ورژیم انگور را در مورد آن اجرا کنید . از راشیتیسم یا نرمی استخوان بچه ها جلوگیری می کند .

۷ . هر روز دو لیوان بزرگ آب انگور بنوشید ، یک لیوان بین صبحانه و ناهار ، یک لیوان بین ناهار و شام . ورم و درد شصت پا یا نقرس ، رماتیسم و هموفیلی یا دیربند آمدن خون ریزی ها را درمان می کند .

۸ . در حمام خود را بشویید ، بعد مدتی در وان آب گرم بنشینید و بعد از بیرون آمدن از وان تفاله ی انگور را به بدن بمالید و مدتی صبر کنید ، بعد آن ها را بشویید . درد کمر تا زانو یا سیاتیک یا عرق النساء را درمان می کند .

۹ . دو برابر آب آن را با یک برابر روغن زیتون مخلوط کرده و روی آتش ملایم بجوشانید و دایم به هم بزنید تا به مرور آب  تمام شود و روغن بماند و آن را هر روز بر پوست بمالید . درهم رفتگی و چین و چروک پوست را برطرف می کند

۱۰ . آب آن را در دهان قرقره کنید . از خون ریزی لثه جلوگیری می کند .

تذکر :

انگور گذشته از خواص درمانی فراوانی که دارد ، عوارضی نیز دارد ؛ برای گرفتگی کبد و نفخ کلیه مضر است . آب آن برای معده های تر و نفخی مضر است و ایجاد گاز و نفخ می کند . اسراف در خوردن آب انگور به طور مداوم ایجاد سنگ کلیه می نماید .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب اسرار گیاهان دارویی

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×