مروارید

مروارید :

 

 

مروارید از ماده اولیه به نام مادر مروارید  که کربنات کلسیم است و از ماده آلی دیگری به نام « کنچیولین » تشکیل می گردد که به صورت لایه های بسیار نازک و متحدالمرکزی دور هسته جسم بیگانه ای از صدف ترشح می شود . با این که درجه سختی دانه تشکیل می گردد که به صورت لایه های بسیار نازک و متحدالمرکزی پایین است . شکستن و خرد کردن آن ، به علت ساختار توده ای اش سخت است .

عمرمروارید  بیش از صد و پنجاه سال نیست و خشکی و رطوبت هر دو برای دانه های مروارید  مضر است . همچنین آتش و حتی گرمای بیش از اندازه بدن می تواند سبب شود تا آب موجود در ماده کنچولین از بین برود و عمر مروارید  کوتاه شود .

هم چنین برخورد سطح مروارید با اجسام و تماس آن با کثیفی ، اسیدها ، مواد آرایشی ، اسپری و عطرها در دوام و جلای مروارید اثر منفی می گذارد و سبب می شود مروارید مات و بی جلا گردد و سپس ترک بخورد و سرانجام پوسته پوسته شود ، لذا سفارش می کنند که مروارید را همراه با دیگر جواهرات به کار نگیرند .

مرغوب ترین ، مرواریدهای دنیا از خلیج فارس به دست می آید و در رنگ های صورتی ، سفید شیری ، کرم ، طلایی ، سبز ، آبی و سیاه یافت می شود .

واژه مروارید معمولا به مرواریدهای طبیعی اطلاق می شود و مرواریدهایی که با روش مصنوعی و یا به کمک انسان تولید می شود به عنوان مروارید پرورشی نامگذاری شده اند .

تشخیص مروارید طبیعی از مصنوعی و پرورشی به علت شباهت ظاهری بسیار مشکل است ، لذا از و.زن مخصوص آن ها برای این کار استفاده می کنند .

وزن مخصوص مروارید طبیعی معمولا کمتر از ۲/۷۳ است ، در حالی که وزن مخصوص اکثر مرواریدهای پرورشی بیشتر است .

مرواریدهای پرورشی تحت پرتو ماوراء بنفش دارای درخششی زرد رنگ و در پرتو اشعه x دارای درخششی سبز رنگ می باشد ، در حالی که مرواریدهای طبیعی این گونه نیستند .

جالب است بدانید بزرگترین جهان ۴۵۰ قیراط وزن دارد و در موزه زمین شناسی لندن نگهداری می گردد .

 

خواص و فواید مروارید :

 

مروارید طبعی معتدل دارد ، چشم را تقویت می کند و روشنایی و نور آن را می افزاید و برای تقویت معده و روده ها و درمان زخم معده موثر است و برای کمبود کلسیم از آن می توان استفاده کرد .

مروارید شادی می آورد و سبب لطافت قلب و روح می شود و غم و اندوه و ضعف روحیه را از بین می برد .

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×