قناری

قناری 

 

http://www.tandisbook.com/wp-content/uploads/2014/05/images.jpg

قناری پرنده ای کوچک ، زیبا و دلپذیر و فرح بخش است که می تواند باعث آرامش و شادی پرورش دهندگان خود گردد . این پرنده به دو صورت اهلی و وحشی وجود دارد و جثه ای کوچک دارد و طول بدن آن بین ۱۳ تا ۲۴ سانتی متر بوده و به طور متوسط در حدود ۱۷ سانتی متر می باشد . بزرگ ترین گونه قناری ، نژاد فری پاریسی است که طول بدن آن به ۲۴ سانتی متر می رسد .

قناری از خانواده سهره ها بوده و رنگ متنوعی دارد . قناری مانند مرغ عشق و فنچ دانه خوار است . پای قناری دارای سه انگشت رو به جلو و یک انگشت رو به عقب می باشد . بنابراین برخلاف مرغ عشق بالا رونده نبوده و شاخه نشین محسوب می شود . منشا این پرنده جزیره مادیرا ، جزیره آزوریس و جزایر قناری است که این سه جزیره در اقیانوس اطلس قرار دارند و دو جزیره اول متعلق به کشور پرتغال و جزایر قناری متعلق به کشور اسپانیا می باشد .

قناری ها برای زندگی در قفس بسار مناسب هستند . آن ها پرندگان مقاومی بوده و قابل تربیت می باشند و عمری نسبتا طولانی دارند که بین ۱۵ تا ۲۰ سال برآرود شده است . نام علمی قناری Serinus Canarius Canarius می باشد ، نام انگلیسی آن Canary , نام فرانسوی آن Canaries , نام آلمانی آن Kanarische  ، نام ترکی آن Kanarya است و در زبان عربی به آن کنار ، الکناری و هزار گویند و نام فارسی آن نیز قناری است . امروزه پرورش این پرنده در ایران بسیار متداول شده و افراد زیادی اقدام به تکثیر این پرنده نموده و جوجه های آن را به علاقه مندان می فروشند . جنس نر این پرنده آواز می خواند و جنس ماده فقط برای جوجه کشی تکثیر مورد استفاده قرار می گیرد .

 

منبع : پرورش پرندگان زینتی

پرورش پرندگان زینتی

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×