قاعدگی یا عادت ماهیانه

قاعدگی یا عادت ماهیانه :

 

قاعدگی یا عادت ماهیانه یکی از نشانه های بلوغ در دختران می باشد . سنی که دختران به مرحله بلوغ جسمی می رسند ، متفاوت بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند :

عوامل محیطی ، عوامل ارثی ، نژاد ، آب و هوا و بالاخره طرز تغذیه ، به طور کلی در مناطق گرمسیر دختران زودتر از معمول بالغ می شوند . در ایران سن معمولی شروع قاعدگی در دختران به طور متوسط بین ۹ تا ۱۶ سالگی است .

در دختر بچه ها از سن ۸ سالگی از همان زمان که غده هیپوتالاموس در مغز ، تخمدان ها را به فعالیت وامی دارد ، میزان هورمون استروژن شروع به افزایش می کند . تولید استروژن و سایر هورمون ها تا سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی از تخمدان ها به حدی بالا می رود که برای حجیم شدن پستان ها و شروع قاعدگی کفایت می کند .

تحقیقات نشان می دهد زنان قبل از تخمک گذاری آزمایش هوش را سریع تر ولی غلط پاسخ می دهند و حواس آنها پرت می شود و قدرت تمرکز خوبی ندارند ، اما در هفته بعد از قاعدگی همین آزمایش را کندتر ولی صحیح تر پاسخ می دهند . تغییرات روحی و عاطفی ناشی از هورمون ها فقط به نوسانات چرخه قاعدگی محدود نمی شود . پس از زایمان ، پروژسترون و بقیه هورمون های جنسی شدیدا افت می کنند و در آن زمان زنان در مقابل انواع بیماری های روحی آسیب پذیرتر هستند که افسردگی یکی از آنهاست .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×