فواید قرص ضد بارداری

فواید قرص ضد بارداری :

 

قرص های ضد بارداری موجب پیش گیری از پوکی استخوان و نرمی استخوان در سنینی بالا می شوند و هر زنی که حداقل ۶ ماه بطور مرتب قرص ضد بارداری مصرف کند در سنین یائسگی احتمال ابتلاء وی به پوکی استخوان بسیار کم است .

براساس مطالعاتی وسیع زنانی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند در مجموع نسبت به سایر زنان کمتر بیمار یا بستری می شوند .

برخی از زنان ، به ویژه دختران جوان ، در اواسط دوره عادت ماهیانه ( حدود روز چهاردهم یا یک هفته پس از پاک شدن ) دچار درد ناگهانی در یک یا دو طرف قسمت تحتانی شکم می شوند که به علت تخمک گذاری است و عارضه ای ایجاد نمی کند . مصرف قرص ضد بارداری موجب بهبود این دردها می شود .

بسیاری از خانم ها در هنگام قاعدگی دچار دردهای ناراحت کننده ای در پایین در هنگام قاعدگی دچار دردهای ناراحت کننده ای در پایین شکم و دستگاه تناسلی و کمر خود می شوند که مصرف قرص ضد بارداری در قالب موارد موجب بهبود این دردها می شود . هم چنین اکثر خانم ها از ۳ تا ۴ روز پیش از قاعدگی دچازر عصبانیت ، تحریک پذیری ، بی قراری و بهانه جویی می شوند که مصرف قرص ضد بارداری در بسیاری از موارد موجب بهبود نسبی این علایم می شود .

مصرف قرص ضد بارداری موجب تنظیم عادت ماهیانه و برطرف شدن اختلالات قاعدگی از قبیل : لکه بینی ، جلوافتادن یا عقب افتادن قاعدگی یا عدم قاعدگی به کار می رود . هم چنین حجم خونی که در هنگام قاعدگی دفع می شود ، در اثر مصرف قرص کاهش می یابد .

بسیاری از خانم های جوان دچار جوش های غرور جوانی ( اکنه ) در صورت خود هستند که با درمان های مختلف بهبودی چندانی نمی یابد ولی مصرف قرص ضد بارداری در ۸۰ تا ۹۰ در صد موارد موجب بهبودی چشم گیر این ضایعات می شود .

برخی از خانم هایی که به علت اختلالات هورمونی دچار افزایش رشد موهای صورت هستند به دنبال مصرف قرص ضد حاملگی بهبود خواهند یافت ولی در موارددی که این رشد موی اضافی به علت مسایلی ارثی یا ناشناخته باشد قرص اثری بر آن نخواهد داشت .

حدود ۱۷ درصد خانم ها ، چند روز قبل از قاعدگی دچار درد ، حساسیت و تورم پستان می شوند که این مسئله با مصرف قرص ضد بارداری در اکثر موارد بهبود می یابد . ولی در موارد نادری ممکن است به دنبال مصرف قرص ، ریزش مو یا کهیر یا اگزما ( سودا) ایجاد شود که غالبا موقتی است و خود به خود بهبود می یابد .

بسیاری از زنانی که دچار میگرن هستند در اثر مصرف قرص ضد بارداری بهبود می یابند ولی برخی از خانم ها دچار تشدید بیماری می شوند و یابه دنبال مصرف قرص بارداری دچار سر درد معمولی یا میگرن شوند که در این صورت باید با تشخیص و تجویز پزشک نوع قرص عوض شود .

ریزش مو یا کهیر و حساسیت در بسیاری از زنان در اثر مصرف قرص ضد بارداری بهبود می یابد ،ولی در موارد نادری ممکن است به دنبال مصرف قرص ، ریزش مو یا کهیر یا اگزما ( سودا ) ایجاد شود که غالبا موقتی است و خود به خود بهبود می یابد .

مصرف قرص ضد بارداری از پیدایش غده های خوش خیم در پستان جلوگیری می کند و به هیچ وجه موجب پیدایش سرطان پستان نمی شود ، شایعاتی که در مورد سرطان زا بودن قرص ضد بارداری وجود دارد کاملا کذب و بی اساس است . اخیرا در بررسی که در آمریکا انجام گرفته ، معلوم شده است که قرص ضد بارداری اثر محافظتی قوی نیز در برابر پیدایش سرطان پستان دارد و از بروز آن تا حد زیاد جلوگیری می کند و قرص ضد بارداری احتمال ابتلاء به سرطان رحم را بسیار کاهش می دهد و از بروز آن پیش گیری می کند . سرطان و غده های خوش خیم تخمدان در زنان مصرف کننده قرص های ضدبارداری بسیار کمتر از زنان دیگر دیده می شود . با یک سال مصرف قرص ، ۱۰ سال حفاظت در برابر سرطان رحم و تخمدان ایجاد می شود .

قرص های ضد بارداری اثر محافظتی چشم گیری در ابتلاء به روماتیسم مفصلی دارند . روماتیسم مفصلی ، بیماری نسبتا شایعی در زنان سلمند است و در صورت مصرف قرص ضد بارداری احتمال ابتلاء به این بیماری بسیار کم خواهد شد .

عفونت های ادراری تناسلی ( مثل سوزاک ، سفلیس ، عفونت های چرکی رحم و لوله ها ، عفونت کلیه و غیره ) در زنانی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند کمتر از زنان دیگر دیده می شود .

خطر حاملگی خارج از رحمی ( جایگزینی جنین در محلی غیر از رحم ، مثلا در لوله های رحم یا شکم که خطرناک است ) در مصرف کنندگان قرص های ضد بارداری نسبت به سایر زنان بسیار کمتر است .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×