فتق ، قر ، تناس

فتق ، قر ، تناس :

 

اگر شخص بار سنگین از زمین بردارد که زور و فشار زیاد به بدن وارد کند یا از بلندی بر روی دو پا بپرد ، یا اتومبیل یا وسیله ای از این قبیل را هل دهد یا زیاد فریاد بزند و … به این بیماری دچار می شود . کودکان نیز در اثر گریه های شدید به این بیماری دچار می شوند .

با وارد شدن فشار ، پرده ی نازکی است که پاره می شود و شخص را مبتلا می سازد . ابتدا یک یا دو گلوله که از گردو کوچکتر است در جنبین آلت ، حدود کشاله ی ران ها احساس می شود و در بعضی اشخاص فقط یک جانب است و تقریبا لزج و نرم است که اگر در ابتدا قاشق غذاخوری و یا شی دیگری که شبیه قاشق باشد را نیم گرم کرده و بر روی آن بکشید ، ممکن است غده نرم شده و عقب برود .

ولی در اثر بی مبالاتی اگر از مرحله ی اول گذشت ، هر سمت که باشد چه جانب راست یا چپ باید فتق بند ببندید و اگر بعد از فتق بند بستن باز هم بی احتیاطی و بی مبالاتی شد .

روز به روز بزرگ تر شده و حتی داخل بیضه ورم می کند و باعث ناراحتی شدید خواهد شد . لذا در چنین مواقع آخرین علاج عمل جراحی است .

اما معالجات موقت آن به قرار زیر است :

در مواقع شدت فشار ، باید بر پشت بخوابید که روی صورت و سینه رو به آسمان باشد و پاها بلند کنید ، کم کم به جانب بالا ببرید تا به مرور فشار درد کم شود .

یا هر ورز در آب گرم مانند وان حمام بروید و آن را کامل و ملایم مالش دهید و پس از خروج از آب و خشک کردن ، برای مالش آن از روغن سبز استفاده کنید .

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×