علل شب ادراری

علل شب ادراری

 

علل زیر در پیدایش شب ادراری اهمیت دارد  و باید مورد توجه پدر و مادر قرار گیرد :

 

۱ . وراثت :

 

اگر کودکی در خانواده ای دچار شب ادراری می باشد ، در بیشتر موارد شب ادراری می باشد ، در بیشتر موارد شب ادراری در پدر یا مادر و یا فامیل او وجود داشته است ، بدین ترتیب که به طورارثی ساختمان مثانه کودک مانند پدر و مادر یا یکی از بستگانش ، کوچک است ، در نتیجه ادراری را که در طول شب از کلیه ها ترشح می شود ( چون مثانه کودک گنجایش نگهداری آن را ندارد ) ، دفع می کند .

اگر پدر و مادرهر دو سابقه شب ادراری داشته باشند ، ۷۷ درصد احتمال ابتلاء کودکان آنها به شب ادراری وجود دارد . اگر فقط یکی از والدین سابقه شب ادراری داشته باشند ، ۴۴ درصد و اگر هیچ کدام سابقه شب ادراری نداشته باشند ، باز هم ۱۵ درصد امکان ابتلاء فرزندان به شب ادراری وجود دارد .

 

۲ . عفونت یا عیب دستگاه ادراری :

حدود یک تا دو درصد کودکان مبتلا به شب ادراری ، ممکن است مبتلا به عفونت دستگاه ادراری باشند . از طرف دیگر افزایش حجم ادرار به علت بیماری دیابت قندی یا دیابت بی مزه ممکن است منجر به شب ادراری کودک گردد ( برای اطلاع بیشتر در این زمینه به کتاب « من و بیماری دیابت » از همین مولف مراجعه نمایید ) . ناهنجاری های دستگاه ادراری کودک نیز ممکن است موجب شب ادراری شود .

 

۳ . مسائل روانی و هیجانی :

اگر کودک دچار شب ادراری نبوده و ادرار خود را قبلا کنترل می کرده و اکنون دچار شب ادراری شده است ، عوامل روانی یعنی عدم آرامش و امنیت محیط کودک و محرومیت عاطفی ، سبب شب ادراری کودک گردیده است . به طور مثال ، تولد و ورود نوزاد جدید به خانواده ، یا بعد از ابتلاء کودک به یک بیماری و بهبودی ، کودک مبتلا به شب ادراری می گردد . کودک با عمل شب ادراری می خواهد جلب توجهی را که قبلا به او می شده و از دست داده است، دو مرتبه به دست آورد . عدم آرامش محیط داخلی کودک در نتیجه ناسازگاری پدر و مادر و یا جدائی آنها و یا مرگ افراد خانواده نیز سبب شب ادراری کودک می شود . باید توجه داشت که تنبیه های بدنی ، خجالت دادن کودک ، سرزنش کردن و کج خلقی پدر و مادر نه فقط کمکی به رفع موضوع نمی کند ، بلکه توجه کودک را بیشتر جلب خواهد کرد و کودک به عمل خود ادامه خواهد داد . در چنین شرایطی ممکن است احساس حقارت و خودکم بینی و در نتیجه نارضایتی درونی و انزوا و گوشه گیری در کودک به وجود آید .

 

۴ . آموزش کنترل ادرار زودتر از زمان مناسب با آموزش کنترل ادرار به روش غیرصحیح :

 

اگر پدر و مادر زودتر از سنی که کودک قادر است و درک می کند با فشار و تنبیه از او بخواهند ادرار خود را کنترل کند ، کودک به طور ناخودآگاه با ادرار کردن شبانه در رختخواب خود عکس العمل منفی از خود نشان می دهد .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif  منبع : رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×