علل ریزش مو

علل ریزش مو

 

ریزش مو دلایل متفاوتی دارد . برخی از عوامل موجب می شوند که مرحله یرشد مو پایان زود رس یابد و در نتیجه تعداد زیادی از تارهای مو پیش از موعد مقرر وارد مرحله ی استراحت شوند . در این حالت کمتر از ۵۰ درصد تارها دچار ریزش می شوند . اخیرا علم پزشکی موفق به کشف علت اصلی ریزش موگردیده است . ریزش مو به دلایل وراثتی و هورمونی پدید می آید . هورمون جنسی آلوپشا یا الگوی ریزش مو در مردان و زنان در ۹۵ درصد موارد به عنوان یک علت وراثتی ریزش مو گزارش شده است . با این حال ریزش مو فقط به دلایل اختلالات ژنی نمی باشد . گذشته از آن هورمونی خاص جهت فعال سازی ژن ها مورد نیاز است ، در این مورد هورمونی به نام دی هیدروتستسترون ( DHT ) می باشد .

DHT در بدن انسان تولید می شود و تحقیقات اخیر نشان داده که علت اصلی ایجاد اختلال در پیاز و حفره های کوچک تولید مو می باشد . DHT به تدریج باعث نازک شدن ، ضعیف شدن و در نهایت ریزش مو می گردد .

 

شایع ترین علل این نوع ریزش مو عبارت است از :

 

هورمون مردانه : هورمون مردانه ( تستسترون ) که می تواند به دی هیدرو تستسترون ( DHT ) تبدیل شود ، یکی از دلایل اصلی است . این هورمون همچنین می تواند توسط آدرنال و پوست سرهم ساخته شود . برای همین است که داروهای جلوگیری از ریزش مو را براساس کاهش دادن DHT می سازند .

چربی پوست سر : اگر پوست سر چرب باشد ریزش مو بیشتر خواهد بود .

رژِیم غذایی : خواه رژِیم غذایی نامتعادل باشد یا به منظور کاهش وزن غذایی باشد . برای کاهش ریزش مو ، غذایی که پروتئین و آهن کافی داشته باشد برای بدن لازم است . همچنین مصرف میوه ها ، سبزی های تازه و سالادها بسیار مفید است . کمبود پروتئین ، اسیدهای چرب ضروری ، ویتامین ها و املاح از علل مهم ریزش مو است که قابل پیشگیری و درمان می باشند .

تب بالا : به طور متوسط ۶ هفته تا ۳ ماه پس از هر بیماری همراه با تب بالا ممکن است ریزش مو مشاهده شود . این ریزش مو معمولا گذراست و رشد موها با گذشت چند هفته تا چند ماه به حالت عادی باز می گردد .

کم کاری و پرکاری غده تیروئید : هر دوی این بیماری ها می توانند سبب ریزش مو شوند . همراه با ریزش مو علایم خاص هر یک از این دو بیماری مانند تغییر وزن ، تغییر اشتها ، خشکی پوست یا تعریق فراوان ( بسته به نوع اختلال تیروئید ) و دیگر اختلالات دیده می شود .

کم خونی حاد : در شرایطی که فرد به دنبال بیماری یا بر اثر حادثه ، مقدار نسبتا زیادی از خون خمود را از دست بدهد ممکن است دچار ریزش مو شود .

کمبود آهن بدن : شایع ترین علت ریزش مو در خانم ها از سنین نوجوانی تا سنین میانسالی کمبود آهن بدن می باشد که با مصرف غذاهای حاوی آهن و یا قرص آهن این مشکل برطرف می گردد . کمبود آهن قبل از که روی سلول های خونی تاثیر بگذارد می تواند باعث ریزش مو شود . در هر ماه مقدار زیادی آهن به علت عادت ماهیانه ، از بدن خانم ها دفع می شود و این گروه در معرض شدید کمبود آهن هستند . تغذیه ی مناسب و تامین آهن کافی این مشکل را دفع می کند .

زایمان : برخی گزارش ها حاکی از آن است که در بعضی از زنان ، حدود ۲ تا ۴ ماه پس از زایمان ، موها به تدریج شروع به ریزش مو موقتی است و معمولا رشد مو به حالت طبیعی باز می گردد . البته حدود ۹۵ درصد زنان بدون درمان بهبود می یابند و تعداد و ضخامت موهایشان به حالت اول باز می گردد ولی رشد مو در ۵ درصد آن ها به حالت اول باز نخواهد گشت و کم پشتی مو تا آخر عمر با آن ها خواهد بود و باید به پزشک مراجعه کنند .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif  منبع : کتاب درمان ریزش مو و مراقبت از مو

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×