شکسته شدن قلب کودک

شکسته شدن قلب کودک

 

از دست دادن فرد مورد علاقه کودک و شکسته شدن قلب کودک

 

موقعی که ما دیگران را دوست داریم و به انها ابراز علاقه می کنیم ، در مغز ما ماده اوپیوئید ترشح می گردد و احساس می کنیم که در دنیای ما همه چیز خوب است ، ولی اگر کسی را که دوست داریم ، از دست بدهیم ، احساس می کنیم که همه چیز از دست رفته است ، زیرا اوپیوئید در مغز ترشح نمی گردد و ترشح اکسی توسین و پرولاکتین نیز کاهش می یابد . این تغییرات موجب می گردد که احساس های عمیقی در ما به وجود آید و احساس های مثبت کم شود .

اگر کسی فرد مورد علاقه خود را از دست بدهد . ماده شیمیایی گلوتامیت در مغز او ترشح می شود ( این ماده موجب فکر کردن می گردد ) . از طرف دیگر غم و اندوه موجب می شود که مقدار گلوتامیت افزایش یابد و افزایش این ماده سبب می شود که فرد گریه کند و از سوی دیگر شنیدن موسیقی به او آرامش ندهد و از هم نشینی با دوستان خود نیز لذت نبرد .

اگر به علت اختلاف زناشویی ، پدر و مادر از یکدیگر جدا شوند ، سبب می شود که به علت علاقه کودک آنها قلب او شکسته شود و قسمت تحتانی مغز او یعنی سیستم غم و اندوه و تنهائی مغز تحریک گردد و مرکز درد را تحت تاثیر قرار دهد . در این صورت ماده شیمیایی گلوتامیت ترشح می شود و مقدار آن افزایش می یابد و کودک در غم و اندوه بیشتر فرو می رود .

اگر به علت بیمای یا به علت تصادف ، کودکی پدر یا مادر خود را از دست بدهد ، حالت غم و اندوه در او به وجود می آید .

در بررسی روی شامپانزه مشاهده شده است که پس از مرگ شامپانزه مادر ، بچه او دچار غم و اندوه می گردد . گرچه بچه شمپانزه از نظر فیزیکی و جسمی توانائی دارد که زنده بماند ، ولی غم و اندوه او موجب مرگ او می گردد . در ماجرای قتل و کشتار کشور رواندا ، بسیاری از کودکانی که کشته شدن پدر و مادر خود را دیده بودند ، خود دچار غم و اندوه شدید می شدند و می مردند .

غم و اندوه سبب می شود که اوپیوئید مغز تخلیه شود و سبب عصبانیت و خشم کودک گردد . موقعی که اوپیوئید تخلیه گردید ، ترشح استیل کولین افزایش می یابد . مقدار طبیعی استیل کولین موجب می شود که انسان به همه چیز دقت و توجه داشته باشد و به محیط آگاه باشد ، ولی اگر مقدار آن زیاد گردد ، موجب عصبانیت و تحریک پذیری می شود . بسیاری از کودکانی که دچار غم و اندوه می شوند ، دچار خشم نیز می گردند ، زیرا مواد شیمیایی مغز آنها تغییر می یابد و نامتعادل می شود .

 

بسیاری از کودکان پس از این که قلبشان شکست ، دچار خشم و غضب و پرخاشگری می گردند

 

اگر کودکی به علت مشکلات خانواده و از دست دادن فد مود علاقه خود ، دچار خشم ، غضب و تجاوزگری گردد ، نه فقط پدر و مادر ،  بلکه اقوام هم او را نمی پذیرند ،  همچنین او را به مدرسه راه نمی دهند و جامعه نیز او را طردمی کند . چنین کودکانی نیاز این کودکان در درجه اول نیاز به مشاوره روانشناس دارند تا در صورت لزوم درمان گردند و جایگاه خود را در جامعه به دست آورند .

 

خلاصه :

 

افراد فامیل کودکی که به علت از دست دادن فرد مورد علاقه خود دچار خشم و غضب شده است باید او را مورد مهر و محبت قرار دهند تا آرامش خود را به دست آورد و در آینده فرد بزرگسال سالمی گردد ، زیرا مواد شیمیایی که در مغز او ترشح می شود ؛ هم می تواند او را تجاوزکار و خلافکار به بار آورد و هم می تواند با ترشح اوپیوئیدها ، انسانی سالم بسازد . مدرسه ها وظیفه خطیری در برابر این کودکان دارند . اگر کودکی در مدرسه دچار خشم و تجاوزگری است ، باید به وسیله مدرسه تحقیق به عمل آید تا مشخص شود مشکل کودک در خانواده چیست . آیا کودک یکی از والدین خود را از دست داده است یا شخص ستمگر و شکنجه گری در خانه وجود دارد ؟ کمک کردن به این کودکان موجب می شود که یک انسان خلافکار و تجاوزکار ، به انسانی مثبت و والا تبدیل گردد .

 

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif  منبع : رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×