سیاه سرفه ( پرتوسیس )

سیاه سرفه ( پرتوسیس ) :

 

در اولین هفته ابتلای به این بیماری ، نشانه ای دیده نمی شود که شما را به بیماری مشکوک کند و علائم آن مثل یک سرماخوردگی معمولی و با آبریزش بینی و سرفه خشک همراه است . در طول هفته دوم است که اولین تردیدها سر بر می آورند . در این موقع ، شب هنگام متوجه سرفه های طولانی و شدید فرزندتان می شوید . یک شب ، بعد از چندین دوره طولانی که از این سرفه می گذرد ، کودک عق می زند و بالا می آورد و شاید هم فریاد بزند . این صدا ، در واقع نشانه تلاش کودک برای تنفس پس از سرفه های سخت و طولانی است .

گرچه این مورد ، نادر است ، ولی احتمال دارد که کودک حتی پس از واکسیناسیون هم به سیاه سرفه مبتلا شود ، ولی در صورت ابتلاء ، بیماری آن قدر شدید نیست که به سرفه همراه با فریاد منجر شود . تشخیص این بیماری براساس ویژگی سرفه های دومین هفته که سرفه های سریع و پشت سرهم و بدون وقفه هستند و نیز توجه به ابتلای کودکان دیگر در میان نزدیکان یا همسایه ها ، میسر می شود . پس از آن که فرد در معرض ویروس بیماری قرار می گیرد ، ۱۴-۵ روز طول می کشد تا علائم سیاه سرفه بروز کند . هر فردی که در تماس نزدیک با کودک مبتلا به سیاه سرفه است ، باید آنتی بیوتیک مصرف کند تا از سرایت بیشتر این بیماری پیشگیری نماید .

شما نباید به محض این که کودکتان سرفه های شدیدی داشت ، این گونه نتیجه گیری کنید که مبتلا به سیاه سرفه شده است . در واقع سرفه های سخت در ابتدای یک سرماخوردگی ، خود دلیل خوبی برای این است که متوجه شویم کودک به سیاه سرفه مبتلا نشده است .

سیاه سرفه هفته های متمادی طول می کشد . سرفه های پر سرو صدا ، به طور متوسط یک ماه و در نوع شدید تا سه ماهه طول می کشند . در بچه های کوچک زیر یک سال ، اگر سرفه یک ماه طول بکشد و در مورد بچه های بزرگ تر ، بررسی این مساله که آیا بیماری در آن منطقه شیوع دارد یا نه ، پزشک را به این نتیجه می رساند که احتمال سیاه سرفه وجود دارد .

هنگامی که در این زمینه تردید وجود دارد و لازم است که تشخیص و درمان انجام گیرد ، تست های آزمایشگاهی راهگشا هستند . پزشک درمان را بر مبنای سن کودک و شدت بیماری تجویز می کند . آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از شدت گرفتن بیماری ، مفید هستند . غالبا از داروهای سرفه استفاده می شود ، ولی معمولا اثر چندانی ندارند . غالبا بهتر است شب و روز ، محیط اطراف کودک خنک باشد ، ولی البته باید او را از سرماخوردگی حفظ کرد . گاهی اوقات به کودکان اجازه داده می شود که در تمام دوره بیماری و در صورتی که تب نداشته باشند ، در فضای باز ، بازی کنند . البته تا زمانی که این کودکان درمان با آنتی بیوتیک ( ایترومایسین ) را دریافت نکرده باشند ، نباید با بچه های دیگر بازی کنند . بعضی از کودکان را اگر در تختخواب نگه دارید ، سرفه های بسیار کمتری خواهند داشت . اگر کودک از تهوع رنج می برد ، غذای او را کم می کندو در وعده های مکرر بدهید . کودکان به این شکل ، غذاها را بهتر از سه وعده عادی و کامل در معده نگه می دارند . بهترین زمان برای غذا دادن به کودک ، درست بعد از استفراغ است ، چون معمولا تا مدتیسرفه شدید نخواهند داشت .

از آنجا که سیاه سرفه ، گاهی اوقات بیماری جدی و شدیدی است ، مخصوصا در مورد بچه های کوچک بهتر است که به محض آن که دچار تردید شدیم ، بلافاصله با پزشک تماس بگیریم . برای این کار دو دلیل مهم وجود دارد . یکی آن که درست و به موقع بیماری را تشخیص بدهیم و دوم آن که درست و به موقع آن را درمان کنیم . در نوزادان و بچه های کوچک ، درمان خاص ضروری و حیاتی است . اگر کودکی در منزل دارید که دچار سیاه سرفه شده است ، باید مثل طاعون از آن اجتناب کنید . خطر اصلی در این سن ، خستگی و ذات الریه است .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : تغذیه ، تربیت و مراقبت کودک

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×