سنگ فیروزه

سنگ فیروزه  :

 

http://www.tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/07/firoze.jpg

 

سنگ فیروزه  از فسفات آلومین به رنگ فیروزه ای غده ای شکل تشکیل می شود . ماده رنگی موجود در آن از مس و آهن است . بیشتر فیروزه ها در شکاف سنگ هایی یافت می شوند که منابع غنی از آلومینیوم هستند .

تغییر رنگ در فیروزه  در نتیجه تابش نور آفتاب ، تبخیر آب طبیعی موجود در آن پاکی و کدورت هوا و برخورد چربی و مواد شیمیایی با آن صورت می گیرد . به همین دلیل ، بهتر است در هنگام شستن دست ها ، انگشتر فیروزه  را از انگشت بیرون آورده شود . همچنین در حرارت ۲۵۰ درجه سانتیگراد رنگ آبی آسمانی آن به رنگ سبز مات تبدیل می شود و جلا دادن سنگ فیروزه سبب پر رنگ تر شدن آن می شود .

فیروزه دارای خلل و فرج طبیعی است که آن ها را با تزریق مواد پلاستیکی می پوشانند و فیروزه را سخت تر می کند . هم چنین به دلیل خلل و فرج فراوان در توده فیروزه  ، برای خوش رنگ کردن آن از نمک های مس و آنیلین استفاده می نمایند . همچنین کانی های زیادی وجود دارد که به سبب شباهت با فیروزه  آن ها را به جای فیروزه  عرضه می کنند که از این میان می توان به کالسدونی ، هولیت رنگ کرده ف آمازونیت ، کریسوکولا و لازولیت اشاره کرد .

خواص و فواید سنگ فیروزه  :

 

نگاه به فیروزه چشم را تقویت می کند . گذاشتن فیروزه  بر روی چاکرای گلو برای درمان گلو درد تقویت تارهای صوتی و درمان بیماری های ریوی و تنفسی موثر می نماید .

فیروزه قلب را تقویت می کند وسعه صدر می دهد . این سنگ ف افسردگی های روحی و روانی و هم چنین ناراحتی های عصبی را درمان می کند و باعث آرامش می شود .

استفاده از انگشتر و یا گردن بندی از آن ، برای دور کردن انرژی های منفی به ویژه چشم زخم و آثار آن بسیار مناسب است . این سنگ مانند عقیق ، حرز بسیار مهمی در برابر حوادث و بلایا به شمار می رود و برای آسان شدن کارها و رونق در کسب و کار بسیار مفید می نماید .

همچنین گفته شده رنگ فیروزه  هنگام بیماری صاحب این سنگ تغییر می کند و زمانی که حال او بهتر می شود رنگ آن به حالت اولیه برمی گردد .

 

منبع : سنگ ها و خواص اعجاب انگیز

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×