سنگ عقیق

سنگ عقیق :

 

http://www.tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/07/aghigh.jpg

 

عقیق در رنگ های قرمز ، زرد ، خاکستری مایل به آبی و سفید یافت می شود . همچنین سنگ هائی وجود دارد که به سبب شباهت ساختاری و فیزیکی در تجارت آن ها را جزء خانواده عقیق محسوب می کنند مانند عقیق سلیمانی یا چشمی ( باباقوری ) ، عقیق شجری ، عقیق خزه ای .

گاهی از اوقات ، سنگ عقیق را به دلیل کم رنگی و زیبائی بیشتر رنگ آمیزی می کنند . برای این کار ابتدا عقیق را در اسید یا تیزاب گرم می شویند و بعد از تراش نهائی آن را رنگ کرده و جلا می دهند .

برای قرمز رنگ کردن آن ، عقیق را در داخل محلولی از نیترات آهن قرار داده و حرارت می دهند که با تغییر در غلظت محلول و درجه حرارت می توان انواع رنگ های قرمز را حاصل نمود .

البته عقیق های زرد رنگ را بدون استفاده از مواد رنگ زا و فقط به وسیله حرارت دادن به رنگ قرمز تبدیل می کنند .

همچنین برای زرد رنگ کردن آن ، عقیق را ابتدا در اسید هیدروکلریک قرار داده و پس از اشباع به آرامی حرارت می دهند .

برای سبز کردن آن نیز عقیق را در محلول نمک کرم یا محلول نیترات نیکل اشباع کرده و حرارت می دهند .

جالب است بدانید که سنگ عقیق به علت مقاومت در برابر مواد شیمیایی ، در صنعت نیز کاربرد دارد .

 

خواص و فواید سنگ عقیق :

 

از دیر باز ، قبایل و ملل کهن جهان ، عقیق را سنگ مقدسی می دانسته اند و آن را از خود دور نمی کرده اند ، عقیق سنگی است که آن را حرز و حامی انسان در مقابل بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها می شمارند ، و برای افزایش درآمد و رونق کسب و کار و آسان شدن کارها بسیار مفید است .

عقیق برای جلوگیری از خونریزی های شدید ، به ویژه برای زنان ، بسیار فایده دارد . هم چنین برای تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در آن ها مفید است . عقیق انرژی فراوان دارد و علاوه بر زدودن انرژی های منفی از محیط ، سبب پاک سازی هاله از انرژی های منفی می شود ، هم چنین عقیق ، برای تعادل روح و شادابی و آرامش آن و برطرف شدن غم و ناراحتی های روحی بسیار موثر است .

منبع : سنگ ها و خواص اعجاب انگیز

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×