زیرکن

زیرکن :

 

این کانی در لاتین « زیرکن  » نام دارد و زبان هندی به آن « زرقون » می گویند . زیرکن در رنگ های زرد ، قهوه ای ، قرمز ، سبز ، آبی و حتی بی رنگ نیز دیده می شود .

بلورهای بسیار شکننده از ویژگی های زیرکن  است . زیرکن  در مقابل فشار و ضربه به راحتی خرد می شود ، اما به دلیل خواص اپتیکی بسیار جالب آن مانند قدرت زیاد شکست و پراکندگی نور و درخشش فوق العاده و داشتن حالتی شعله ( آتش ) مانند ، مورد توجه فراوان بوده است .

امروزه در صنعت جواهر سازی بلورهای بی رنگ زیرکن را تراش برلیان می دهند و به جای برلیان به بازار عرضه می کنند که سبب شباهت بسیار زیاد آن به برلیان به راحتی قابل تشخیص نیست ، لذا زیرکن را با خط ساییدگی سفیدی که از خود بر جای می گذارد و هم چنین شکست دوگانه قوی نوری که در آن به وجود می آید و یا با استفاده از اسید و تیزاب ، آن را از برلیان ، می توان تشخیص داد ؛ چرا که هیچ اسیدی حتی تیزاب در آن اثری ندارد ، بلکه آن را درخشنده می کند ، هر چند ممکن است رنگ آن نیز روشن شود ، بر خلاف الماس که رنگ خط ساییدگی ندارد و در برابر مواد شیمیایی عکس العمل نشان می دهد و باعث از بین رفتن می شود .

به سبب فراوانی زیرکن های قهوه ای و مایل به قهوه ای آن را به وسیله حرارت زیاد ( نزدیک ۱۰۰۰ درجه ) به زیرکن های بی رنگ تبدیل می کنند و تراش برلیان گونه می دهند ، لکن غالبا این رنگ ها ثابت نبوده و در مقابل اشعه ماوراء بنفش و یا نور آفتاب به تدریج تغییر رنگ می دهند .

گاهی نیز بلورهای رنگین زیرکن هم چون رنگ قرمز و سبز آن را تراش مخصوص می دهند و آن را به جای یاقوت و زمرد عرضه می کنند .

خواص و فواید سنگ زیرکن :

 

زیرکن برای سلامتی انسان به ویژه درمان آلرژی پوستی و ناراحتی های ریوی فایده دارد و دردهای ناشی از مرض نقرس را تسکین می دهد و سبب فعالیت کبد و طحال و غده پانکراس می شود .

هم چنین این سنگ روحیه شخص را متعادل و آرام می کند و از افراط گرایی های روحی و روانی می کاهد .

 

منبع : سنگ ها و خواص اعجاب انگیز

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×