زمرد

زمرد :

 

 

واژه زمرد به معنای سبز و نام دیگر علمی آن « امرالد » است . زمرد ؛ طبعی سرد و خشک دارد ، رنگ این کانی در مقابل هیچ نوری حتی خورشید و حرارت تغییر نمی کند و رنگی است نسبتا ثابت که تنها در حرارت ۷۰۰ _۸۰۰ درجه سانتی گراد تغییرپذیر است .

رنگ سبز زمرد غالبا در همه نقاط آن یکسان نبوده و به صورت نوارها و لکه های تیره و روشن دیده می شود . اکثر بلورهای زمرد همانند یاقوت ، ناخالصی ها و محتویات متعدد از قبیل کانی های مهمان ، مایعات ، حباب های گاز و ترک های داخلی دارد که در صورت کثرت این محتویات و ناخالصی ها عیوب زمرد به شمار نمی روند ، بلکه همانند یاقوت برای تشخیص زمرد طبیعی از مصنوعی بسیار مفید است .

مرغوب ترین زمردها ، بلورهایی با رنگ سبز سیر هستند که حتی در صورت دارا بودن ناخالصی فراوان ، باز هم از بلورهای زمرد پاک و شفاف اما با رنگ روشن گران بهاترند .

بلورهای زمرد غالبا با ترک هائی در نتیجه فشارهای داخلی در حین تبلور مواد اولیه همراه است و در مقابل فشارهای خارجی نیز مقاومت چندانی ندارد و شکننده و ترد است .

همچنین سنگ های فراوانی وجود دارند که به خاطر شباهت با زمرد در رنگ ، به جای زمرد عرضه می گردد .

در سال های اخیر مقدار زیادی از انواع نگین های مصنوعی زمرد با کیفیت بسیار مرغوب و قیمتی مناسب تولید و وارد بازار شده و مشکلی بزرگ برای جواهرشناسان به وجود آورده است . اما با عبور یا انعکاس اشعه ماوراء بنفش می توان آن ها را از تشخیص داد چرا که انواع مصنوعی زمرد خیلی بهتر از انواع طبیعی آن ، اشعه ماوراء بنفش را از خود عبور می دهند و در نتیجه انواع مصنوعی زمرد ، شفاف تر به نظر می رسد .

علاوه بر این روش ، همان گونه که قبلا ذکر شد ، وجود ناخالصی ها و محتویات متعدد از قبیل کانی های مهمان ، مایعات ، حباب های گاز و ترک های داخلی روش خوبی برای تشخیص زمرد طبیعی است . باید گفت که مهم ترین و بهترین ذخائر زمرد دنیا در کشور کلمبیا قرار دارد .

 

خواص و فواید سنگ زمرد :

 

زمرد سنگی بسیار پر انرژی و دارای خواص فراوانی است . استفاده از این سنگ برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری صرع بسیار فایده دارد ، به ویژه برای کسانی که زمینه ارثی این بیماری در آن ها وجود دارد . به همین دلیل ، در گذشته نیز پادشاهان در هنگام تولد فرزندانشان تکه ای زمرد را برگردن آنان می آویختند تا به صرع مبتلا نشوند ، اما برای کسانی که به بیماری صرع مبتلا شده اند ، چندان کار ساز نیست .

هم چنین قرار دادن زمرد بر روی چاکری سر و تاجی برای درمان بیماری پارکینسون مفید است ؛ زیرا برای برقراری تعادل درسیستم عصبی بسیار اهمیت دارد و علاوه بر جلوگیری از حمله های عصبی ، دردهای عصبی را نیز می کاهد .

آویختن زمرد بر گردن و هم چنین گذاشتن آن بر چاکرای قلب در درمان گرفتگی رگ ها و بیماری های خونی و نیز درمان ضعف عضلات قلبی و تپش قلب و تقویت آن ، بسیار مفید است .

از دیگر خواص زمرد که بسیار به آن اشاره شده ، مفید بودن آن برای دستگاه گوارش است . گذاشتن آن بر روی چاکرای خورشیدی ، مجاری کیسه صفرا را پاک و فعال می کند و سبب تقویت معده می شود .

استفاده از زمرد برای درمان خون ریزی داخلی به ویژه اسهال خونی مفید است .

هم چنین همراه داشتن این سنگ برای زنان حامله مفید است و بستن زمرد بر ران زن حامله در هنگام زایمان ، زاییدن را آسان می کند .

زمرد دو نیروی انرژی بخش و آرام بخش دارد و برای تسکین و درمان دردهای ناحیه ستون فقرات و عضلات ، گذاشتن مستقیم سنگ زمرد بر قسمت های دردناک و ماساژ با آن مفید است .

 

منبع : سنگ ها و خواص اعجاب انگیز

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×