ریزش مو

ریزش مو

 

۱ . روزانه به طور متوسط ۳۰ تا ۷۰ تار مو به صورت طبیعی می ریزد که مجددا رشد خواهد کرد . یکی از راه های ساده و عملی که افزایش ریزش مو و نیز شدت آن را نشان می دهد کشیدن مو است . در این روش ، یک دسته مو شامل ۵۰ الی ۱۰۰ تار را می گیریم و به ملایمت می کشیم اگر فرد روز قبل استحمام نکرده باشد در حالت طبیعی حداکثر ۴ تا ۵ تار کنده می شود و اگر بیش از این تعداد باشد می توان گفت ریزش مو غیر طبیعی است بهتر است چند نقطه از پوست سر امتحان شود .

به طور کلی ، در صورتی که ریزش مو بیش از هفتاد تار در شبانه روز باشد غیرطبیعی است و به جای استفاده ی خودسرانه از داروهای گیاهی و شیمیایی باید به متخصص پوست و مو مراجعه شود . در برخی موارد نیز بیش از این مقدار تعیین شده می باشد .

در صورتی که ریزش موبه حد قابل توجهی برسد دیر یا زود پوست از لابه لای موها قابل رویت خواهد شد که به این حالت آلوپس ( alopcia ) یا ریزش مو گفته می شود . شایع ترین نوع ریزش مو ، تاسی ساده ( baldness ) است که سالیان متمادی دامنگیر مرد و زن بوده و بشر هزاران سال در پی درمان آن بوده است .

در ۲۵ سالگی ، ۲۵ درصد و در ۵۰د سالگی ، ۵۰ درصد آقایان کم و بیش موهای خود را از دست می دهند .

۲ . الگوی ریزش مو ، ریزش مو در خانم ها و آقایان از الگوی خاصی پیروی می کند ؛ به این ترتیب که در آقایان از شقیقه ها و تاج سر شروع شده پیشروی می کند . اما ریزش مو در خانم ها خوشبختانه به صورت پراکنده است و سر حد موها ( hiar line )  معمولا ناپدید نمی گردد . ضمن آن که شروع ریزش مو در خانم ها نسبت به آقایان ۱۰ سال تاخیر دارد . ناگفته نماند که در برخی از موارد ریزش مو در خانم ها از الگوی آقایان پیروی می کند و برعکس در برخی موارد ریزش مو در آقایان از الگوی خانم ها پیروی می کند .

شایع ترین نوع ریزش موی سر ، تاسی مردانه ( آلوپی اندروژنیک ) است . این نوع تاسی در مردان ناشی از عوامل ژنتیک و عمل هورمون های مردانه ( یا آندروژن ها شامل تستسترون و دی هیدروتستسترون ) است . زمینه ی ژنتیک این نوع تاسی از طریق پدر یا مادر انتقال یافته است و پس از دوران بلوغ شروع می شود . بخشی از موهای سر که از لحاظ ژنتیکی تحت تاثیر دی هیدروتستسترون می باشند ، شامل موهای پیشانی و جلوی سر است که شروع به ریزش می کنند و تا تاسی کامل می تواند پیشرفت کند ، اما موهای پشت سر و طرفین سر ، موهای دایمی است ، چون تحت تاثیر هورمون فوق نیستند .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif  منبع : کتاب درمان ریزش مو و مراقبت از مو

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×