رده بندی علمی مرغ مینا

رده بندی علمی مرغ مینا

 

این پرنده از خانواده سار « استوماتیده » است که به دو صورت وحشی و اهلی یافت می شود و دارای نژادهای مختلفی است که معروف ترین این نژادها مینای گوشواره ای و مینای معمولی است .

نام این پرنده در زبان فارسی « مینا» ، « مینای سخنگو » و « مرغ مقلد » است ، در زبان عربی « المینه » و در زبان انگلیسی Mayan , Mina, Mynas , Mina و در زبان فرانسوی و اسپانسایی به آن آلمانی به آن Beo  و در زبان ترکی Mina  است .

نام مینا در حقیقت یک نام هندی است که ریشه ای سانسکریتی دارد و از زبان هندی به سایر زبان ها راه یافته است . گونه وحشی این پرنده در جنگل ها و دشت ها پراکنده است و گونه اهلی آن را می توان در بسیاری از خانه ها مشاهده کرد .

مرغ مینا پرنده ای کاملا اجتماعی و پر سر و صدا است که تا حدودی مانند سارها حالت تهاجمی دارد . اگر به هر  دلیلی مورد آزار و اذیت قرار گیرد یا احساس خطر کند ، به درختی نزدیک در حوالی لانه اش رفته ، صداهای بسیار بلند و ناهنجاری را به معنای اعتراض از خود در می آورد . آن ها خود را سریعا با محیط و شرایط اطراف شان تطبیق می دهند . بیشتر اجتماع آن ها در زمین های بایر و اطراف باغ ها می باشد .

زیستگاه مینای معمولی به طور طبیعی در مناطقی از شرق افغانستان تا جنوب غربی چین واقع شده است . آن ها اغلب سرزمین های باز و کم درخت را برای زندگی ترجیح می دهند . اما در بعضی از موارد در میان تمدن شلوغ شهری هم مانند پارک ها ، گلخانه ها و مزارعی که به دست انسان ها ساخته شده است دیده می شوند . آن ها برای تفریح و سرگرمی با دیگر مرغ های مینا گلاویز می شوند و به نزاع های دوستانه می پردازند . اما این نبردها به خشونت و خونریزی نمی انجامد . این پرنده انسان را از وجو مار مطلع می سازد و با مشاهده این حیوان با سر و صدای زیاد محل وجود مار را به انسان نشان می دهد .

مینا قادر است که واژه ها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند ، به همین علت در هندوستان و بسیاری از کشورهای دیگر آسیایی به عنون پرنده ای اهلی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد . این پرنده در هندوستان رمز عشق به شمار می روند ، زیرا که در طول زندگی بسیار ازدواج می کنند و برخی از دلباختگان هندی برای به دست آوردن دل محبوبه خود مرغ مینایی را تهیه کرده و پس از آموزش دادن چند کلمه محبت آمیز آن را به محبوبه خود پیشکش می کنند .

 

منبع : کتاب پرورش پرندگان زینتی

http://www.tandisbook.com/wp-content/uploads/2014/02/parande-1600x1200.jpg

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×