خفگی در نوزاد

خفگی در نوزاد :

 

از آنجا معمولا کودک آنچه در دسترس داشته باشد ، بلافاصله در دهان می گذارد ؛ لذا چنانچه کودک شما به صورت ناگهانی دچار توقف تنفس و یا اختلال هوشیاری شد ، به فکر احتمال خفگی و انسداد راه هوایی به وسیله جسم خارجی باشید . اگر محل عبور هوا کاملا بسته شده باشد کودک بی هوش خواهد شد و خطر مرگ او را تهدید خواهد کرد . لذا سرعت عمل در خارج کردن جسم خارجی و برگرداندن تنفس بسیار مهم است .

الف – علائم و نشانه های خفگی عبارتند از :

سرفه

جاری شدن آب دهان و صداهای بم

کبود شدن لبها

نفس نفس زدن و تلاش فراوان برای نفس کشیدن

ب – نخستین اقدام ضروری :

در مورد طفل شیرخوار ، وی را روی ساعد یکدستتان بخوابانید و در همان حال سرش را با دست نگه دارید . باید سر کودک پایین تر از سینه اش باشد . سپس با دست دیگر چند ضربه آرام پشت او ( بین دو کتفش ) بزنید .

کودک بزرگتر را به صورت دمر روی زانوی خود بخوابانید ، به طوری که سرش کاملا رو به پایین قرار گیرد . سپس سینه او را با دست نگه دارید و با دست دیگر به آرامی به پشت او بین دو کتف چند ضربه بزنید .

نکته : هنگام خارج کردن لقمه یا جسم خارجی از دهان شیرخواران کوچک ، نهایت دقت را انجام دهید . فقط زمانی انگشت خود را در داخل حلق کودک فرو کنید که جسم خارجی را ببینید ، زیرا خطر اینکه شیء بر اثر فشار انگشتان شما عقب تر برود  وجود دارد . برای این کار هیچگاه انگشت خود را مستقیما به داخل دهان وی نبرید ، بلکه انگشتان را از کنار گونه (لپ) کودک جلو برده و به پشت جسم خارجی برسانید و آن را خارج کنید . اگر کودک کبود و یا دچار بیهوشی شد ، فورا آمبولانس را خبر کنید و در زمانی که منتظر پزشک هستید به پشت کودک ضربات آهسته بزنید تا شیء خارجی جا به جا شود .

پ – برای پیشگیری از ورود جسم خارجی در راه هوایی :

هرگز کودکان کوچک را که در حال غذا خوردن هستند تنها نگذارید .

پسته ، فندق و امثال آن را به دست کودکان کمتر از سه سال ندهید .

اشیاء و اسباب بازی های کوچک را از دسترس کودکان دور کنید .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب ریحانه بهشتی

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×