جویدن ناخن ها

جویدن ناخن ها

 

جویدن ناخن ها در کودکان کمتر از سه سال نادر است و معمولا کودکان ۸ تا ۱۲ ساله ناخن های خود را می حوند و یا می خورند . بررسی های مختلف نشان داده است که در حدود نصف کودکان ده تا دوازده ساله این عمل را انجام می دهند .

جویدن ناخن ،  اغلب نتیجه نداشتن امنیت و آرامش درونی کودک است ، یعنی موقعی که کودک تحت فشار قرار می گیرد و شرایط محیط طبق تمایل و دلخواه او نیست و احساس ناراحتی می کند ؛ شروع به جویدن ناخن ها خود می کند . به طور مثال ، موقعی که پدر و مادر ، کودک را برای اولین بار به کودکستان یا مدرسه می سپارند ، اگر محیط تازه برای او ناگوار باشد ، کودک ناخن خود را می جود و یا شست خود را می مکد .

البته مدت انجام چنین عملی ممکن است کوتاه باشد و آن را ترک کند ، اما ممکن است ادامه یابد . بعضی از کودکان هیچ مشکلی ندارند و فقط جویدن ناخن را از کودکان دیگر یاد می گیرند و تقلید می کنند و به این عمل ادامه می دهند . بعضی از متخصصین معتقدند اگر کودکی به مکیدن شست یا انگشتان دیگر عادت کرده باشد و پدر و مادر او از این عمل منع کنند ، کودک ممکن است به جویدن ناخن خود بپردازد و به این عمل عادت کند .

بیشتر مادران از این که کودک ناخن هایش را می جود ، بسیار نگران هستند . بعضی از مادران نزد پزشک در حضور کودک ده تا دوازده ساله خود ، از او شکایت می کنند . بارها مادران نزد من ( دکتر جواد فیض ) اظهار داشته اند که : « آرزو دارم یک دفعه ناخن های کودکم را بگیرم ، ولی هنوز موفق نشده ام ، او ناخن هایش را می جود و می خورد . » جالب این که درست در همین زمان که کودک پهلوی مادر ایستاده است ، ناگهان انگشتش را به داخل دهان می برد و شروع به جویدن ناخن هایش می کند .

مادر باید بداند که این عمل کودک ، ارادی و اختیاری نیست . بعضی از مادران می ترسند از این جویدن و خوردن ناخن موجب آزار معده و روده کودک شود و در این باره نیز از پزشک سوال می کنند . مادران باید بدانند که جویدن و خوردن ناخن ، عادتی است بی ضرر و هیچ مشکلی برای کودک به وجود نخواهد آورد ، ولی رفتار پدر و مادر ممکن است مشکلاتی برای او ایجاد کند .

بهترین کاری که پدر و مادر در برابر این عادت کودک می توانند انجام دهند این است که به این عمل کودک توجه نکنند و به ان اهمیت ندهند . کودک را نباید به خاطر جویدن ناخن سرزنش یا مسخره کنید و او را در جلو دیگران خوار و خفیف سازید . موقعی که کودک بزرگتر شد ، حس غرور او مانع ادامه انجام این عمل خواهد شد و آن را ترک خواهد کرد .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif  منبع : رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×