جایگاه و نگهداری کبوتر

جایگاه و نگهداری کبوتر

 

کبوتران ماده در زمان هایی که از نرها جدا هستند و وقت جفت بودن آن ها نیست ؛ همگی در یک مکان به سر می برند . ولی به دلیل نزاع بین نرها سعی می شود تا نرها را در قفس های جداگانه نگه داری نمود . البته اگر جایگاه به اندازه ی کافی بزرگ باشد می توان نرها را نیز با همدیگر نگه داری کرد . بایستی توجه داشت که جایگاه کبوترهای نابالغ از دیگر پرندگان کاملا جدا باشد . این پرنده ها تا زمانی که از نظر جنسی به بلوغ نرسیده اند را میتوان  با هم نگه داری نمود ؛ ولی زمانی که تحرکات جنسیشان آغاز شد بایستی نر و ماده ها را جدا کرده و دور از هم نگه داری نمود . زیرا در صورتی که این اقدام انجام نگیرد ؛ پرنده بسیار زود جفت گیری خواهد کرد . بایستی توجه داشت که اگر قبل از یک سالگی به پرنده اجازه ی جفت گیری دهیم ؛ پرنده به رشد کامل بدنی نخواهد رسید .

در مرحله ی جفت گیری بایستی برای هر جفت پرنده یک لانه در نظر گرفت . بهتر است لانه ها دارای عرض و ارتفاع ۴۰ سانتی متر به بالا بوده و طوری ساخته شوند که نور طبیعی به راحتی داخل آن را روشن کند . فاصله ی بین لانه ها می تواند متغییر باشد ولی توصیه می شود تا بر ای جلوگیری از اشتباه پرنده ها ، این فاصله بیش از ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته شود .

در بحث تلاقی خویشاوندی بین کبوتران هم خونی مشکل زیادی دیده نمی شود . تنها در بعضی اوقات اگر پدر را با دختر خود جفت کنیم ممکن است جوجه های حاصله فلج باشند وگرنه طلاقی خواهری و برادری و یا مادری و پسری در بین کبوتران زینتی کمیاب زیاد است .

در زمان تخم گذاری بایستی دقت داشت تا حدالامکان از چوب و پر پرنده برای آشیانه ی تخم گذاری استفاده نشود . برای این کار می توان آشیانه ای در اختیار این پرنده ها قرار داد . آشیانه را می توان از ماسه پر کرد . این کار دو مزیت دارد .

۱ . وزن آشیانه سنگین شده و در هنگام ورود و خروج والدین به آنها سرازیر نمی شود .

۲ . پرنده از آوردن پر و خار و خاشاک به داخل آشیانه خودداری می کند .

 

زمانی که جوجه ها از تخم خارج شدند ؛ بایستی برای هر جفت کبوتر ظروف جداگانه دان و آب قرار داد تا پرنده به اختیار خود از آن ها استفاده کند . در صورتی که دان بصورت گله ای مورد استفاده قرار گیرد ، رقابت باعث می شود تا پرنده های با جثه ی کوچکتر غذا دریافت نکرده و نتوانند جوجه های خود تغذیه کنند . قرار دادن ظروف آب در هر لانه ، از ضروریات پرورش است . به هیچ عنوان پرنده از آب محروم نکنید .

هنگامی که جوجه ها به سن ۶۰ روز رسیدند از پدر و مادر کاملا جدا شده و در لانه ای جداگانه نگه داری شوند . این لانه ها بایستی به اندازه ی کافی فضا داشته باشند .

مکان زندگی کبوتران تزئینی و گوشتی باید محدوده ای باشد که آفتاب در آنجا تابیده و کبوتر غریبه به درون آنان وارد نشود . زیرا آنان قدرت زیادی برای پرواز ندارند و مکانی که نسبتا آفتاب به آن می تابد و کبوتران در آنجا بتوانند آفتاب بگیرند برای آنها کافی است . ولی کبوتران مسابقه علاوه بر شرایط فوق باید محلی برای رفت و آمد به خارج از لانه داشته باشند . مطلبی را که باید در این نوع کبوترها به خاطر داشته باشیم این است که به دلیل رفت و آمد این پرنده به خارج از لانه و تماس آن به پرندگان آلوده حتما باید این کبوتران را به موقع واکسیناسیون نمود و حتی الامکان لانه آن را هر ۲ ماه یک مرتبه با مواد ضد عفونی کننده مانند وایتکس (بصورت ۱۰ % ) ضدعفونی کرد .

 

منبع : پرورش پرندگان زینتی

http://www.tandisbook.com/wp-content/uploads/2014/02/parande-1600x1200.jpg

 

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×