توت فرنگی

توت فرنگی

نام های  دیگر توت فرنگی  :

 

چلیک ، چیالک .

مشخصات :

گیاهی استاز خانواده ی Rosaceae ، چند ساله و ساقه ی آن در عین حال که ساقه ای هوایی است ولی مانند ساقه یزیرزمینی عمل می کند . به این ترتیب که در نقاط مختلف ساقه که روی زمین و خاک گسترده می شود پایه هایی ریشه دار ایجاد شده و در خاک می رود و از آن نقطه به بعد منشا گیاه و بوته جدید مستقلی تولید می گردد و از همان محل گره برگ های آن به صورت گروهی برگ که دمبرگ ها همه به یک نقطه ی پایین وصل شده اند می روید ، ساقه ها یک یا چند گل سفید می دهند . میوه ی آن مرکب شبیه توت ولی بزرگ تر و نرم است و طعم آن اول ترش بعد کم کم ترش و شیرین و موقعی که خوب رسیده شود شیرین می گردد .

 

میوه ی توت فرنگی

 

ترکیب شیمیایی  میوه ی توت فرنگی :

 

در هر یک صد گرم مواد خام توت فرنگی مواد زیر وجود دارد .

آب ۸۹/۹ ، مواد چرب ۵/. گرم ، موادقند ۸/۴ گرم ، کلسیم ۱۲ میلی گرم ، فسفر ۲۱ گرم ، پتاسیم ۱۶۴ میلی گرم ، مواد آلبومینوئیدی ، پلادرگونیدین ، گالاکتوزید ، سلولز ، ید ، برم ، آهن ، آهک ، سیلیس ، سدیم ، منیزیم ، مالیک اسید ، سیتریک اسید ، وینیک اسید ، لاکتیک اسید ،  اسید اوکسالیک ، اسید سالیسیک .

ویتامین های :

۶۰ A واحد بین المللی ، ۵۹ C میلی گرم در میوه ی توت فرنگی وجود دارد .

 

خواص درمانی میوه توت فرنگی :

 

 • ۱ . هر روز سیصد تا پانصد گرم آن را بخورید . مسمومیت را برطرف می سازد ، برای افراد ضعیف مفید است ، میتوانید برای پیش گیری از سرطان و تصلب شرایین مصرف کنید ، نقرس و رماتیسم و درد مفاصل را درمان می کند .
 • ۲ . صبح ناشتا نیم کیلو از آن را بخورید و تا ظهر هیچ چیز دیگری نخورید . اعصاب را تقویت می کند . درد کبد را تسکین می دهد ، سنگ کلیه را برطرف ساخته ، انگل های روده را از بین می برد .
 • ۳ . اگر زن چندساعت قبل از آمیزش توت فرنگی بخورد پسردار می شود .
 • ۴ . هر روز ۱۲۵ گرم آن را در نیم لیتر شیر و کمی شکر مخلوط کرده و بخورید . فشارخون را درمان می کند .
 • ۵ . روزی ۲۵۰ گرم کمپوت آن را بخورید . خنک ومقوی است ، سوء هاضمه که از ضعیفی و کم بنیگی و کمبود ویتامین در بدن باشد را درمان می کند .
 • ۶ . آن ها را خوب له کنید و در آب بریزید و بخورید . تب های التهابی را تسکین می ده .
 • ۷ . هر روز آب آن را روی پوست صورت بمالید و پس از بیست دقیقه صورت را با گلاب بشویید ، یا آن را شب به صورت بمالید و صبح با اب جعفری فرنگی تازه صورت را بشویید . درهم رفتگی یا چین و چروک پوست صورت را برطرف می سازد .

 

برگ توت فرنگی

 

ترکیب شیمیایی برگ توت فرنگی  :

 

یک آلاجی تانن ، نمک های پتاسیم ، موسیلاژ

 

خواص درمانی برگ توت فرنگی :

 

 • ۱ . آن را به نسبت بیست تا سی در هزار بجوشانید و هر صبح و شب . هر بار یک قاشق سوپ خوری میل کنید ، مدر است و برای درمان استسقا ، یرقان ، سنگ کلیه و اسهال خونی مفید می باشد .
 • ۲ . سی گرم آن را همراه ریشه اش در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده یآن را بنوشید . فشار خون و نقرس و رماتیسم را درمان می کند .
 • ۳ . آن را با ریشه ی شیرین بیان به اندازه ی مساوی بجوشانید و آب آن را بنوشید . آسم یا تنگی نفس را درمان می کند .
 • ۴ . قرقره ی آب جوشانده ی آن ( پنجاه گرم در یک لیتر آب ) برای رفع آنژین و نگه داشتن آن در دهان برای رفع کف کردن دهان مفید است .

 

ریشه توت فرنگی

 

خواص درمانی ریشه توت فرنگی :

 

بیست گرم از آن را در یک لیتر آب سه ساعت ملایم بجوشانید بعد آب آن را صاف کرده با عسل شیرین نموده روزی دو تا سه فنجان از آن را به نوبت بنوشید . بی اشتهایی پس از بیماری و نقاهت را درمان می کند .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب اسرار گیاهان دارویی

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×