تنگی پیشاب راه

تنگی پیشاب راه :

به باریک شدن غیرطبیعی قسمتی از پیشاب راه ( یعنی مجرای عبور ادرار از مثانه به خارج از بدن ) اصطلاحا تنگی پیشاب راه بر اثر زخمی شدن و باقی ماندن جای زخم در دیواره پیشاب راه ایجاد می شود که باعث باریک شدن پیشاب راه و در نتیجه مشکل شدن عبور ادرار از آن می شود . در کشورهای پیشرفته معمولا زخم شدن دیواره ی پیشاب راه بر اثر صدماتی که با وسایل پزشکی مثل سوند ، سیستوسکوپی ( وسیله ای برای دیدن داخل مثانه ) و یا عمل برداشتن پروستات ( پروستاتکتومی ) ایجاد می شود ، رخ می دهد . زخمی که بر اثر این وسایل ایجاد می شود معمولا در افراد بالای ۵۰ سال اتفاق می افتد . شایع ترین علل ایجاد زخم در پیشاب راه در تمام جهان عبارتند از :

التهاب دایم پیشاب راه بر اثر عفونت های جنسی مقاربتی ( مثل سوزاک ) و نیز صدمات تصادفی به قسمت دستگاه تناسلی ( مثل شکستگی لگن ) . چنین مشکلاتی معمولا در جوان ها شایع تر می باشند .

علایم تنگی پیشاب راه :

علایم و مشکلات تنگی پیشاب راه در طی زمان و به تدریج بدتر می شوند . این علایم عبارتند از :

  • اشکال در ادرار کردن
  • ضعیف بودن جریان ادرار
  • چکه کردن ادرار پس از پایان ادرار کردن
  • احساس خالی نشدن ادرار بعد از ادرار کردن
  • نیاز به دفع ادرار به طور مکرر ( تکرر ادرار )
  • اگر تنگی پیشاب راه درمان نشود ممکن است به طور کامل جلوی جریان ادرار گرفته و باعث احتباس ادرار شود . تخلیه ی ناقص ادرار از مثانه و باقی ماندن ادرار در آن می تواند باعث ایجاد التهاب مثانه ( سیستیت ) شود . در بعضی موارد تخلیه ی ناقص ادرار از مثانه باعث افزایش فشار غیر طبیعی در دستگاه ادراری شده که می تواند منجر به آسیب دیدن کلیه ها شود .

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×