تغییرات مو بر اثر افزایش سن

تغییرات مو بر اثر افزایش سن

 

بیشترین علت سفیدی موها ارثی است که در سنین مختلف می تواند بروز کند . بیماری های ارثی از راه ژن به فرد انتقال می یابد . در برخی از افراد بعضی خصوصیات والدین زودتر از دیگران در آن ها بروز می کند و در بعضی ها این خصوصیات بروز نمی کند . بیشترین علت این امر وجود استرس در فرد می باشد . افرادی که زودرنج هستند و سریع ناراحت می شوند این خصوصیات زنی را زودتر از بقیه بروز می دهند .

سفیدی مو و ریزش موی سر به شکل تاسی نیز از این گونه خصوصیات ژنی هستند . تغییر رنگ موها به مرور زمان و با افزایش سن امری عادی و طبیعی است و خیلی ها با دیدن اولین موی سفید متوجه می شوند که سن آن ها نیز در حال افزایش است ، اما چرا این تغییر رنگ پدید می آید ؟

اصولا رنگ موها توسط رنگدانه ای به نام ملانین به وجود می آید . ملانین توسط فولیکول یا پیاز موها ساخته می شود . با افزایش سن میزان تولید ملانین به تدریج کاهش می یابد و در حدود ۳۰ سالگی به حدی می رسد که رنگ مو را به سمت خاکستری تغییر می دهد .

این تغییر رنگ معمولا از شقیقه ها شروع می شود و به تدریج به بالای سر امتداد می یابد . با گذشت زمان موها کاملا سفید می شود . معمولا در ۴۰ سالگی تا ۴۰ درصد مردم ( به درجات مختلف ) موهای سفید را در سر خود خواهند دید . این تغییر رنگ تنها به سر محدود نمی شود و موهای سایر مناطق بدن نیز با گذشت زمان دچار آن خواهند شد ؛ اما امکان دارد شدت تغییر رنگ آن ها کمتر باشد . ژنتیک و عوامل ژنتیکی در تغییر رنگ موها اهمیت تعیین کننده ای دارد .

ضخامت موها با گذشت زمان دچار تغییر می شود . هر رشته ی مو در حقیقت یک رشته ی پروتئین است که از پیاز با فولیکول مو به وجود آمده و از طریق سوراخی به سطح پوست می رسد . موها در سنین بالاتر به تدریج نازکتر شده به سمت خاکستری تغییر رنگ می دهد . بسیاری از فولیکول ها دیگر قادر نیستند مویی به وجود آورند . این مساله در خانم ها نیز به همین صورت خواهد بود .

تقریبا ۲۵ درصد مردان تا ۳۰ سالگی و ۷۵ درصد آن ها تا ۶۰ سالگی این حالت ( درجاتی از کم مویی ) را تجربه خواهند کرد . ریزش موها در خانم ها با آقایان متفاوت است . ریزش مو در مردان نواحی پیشانی و فرق سر را درگیر می کند در حالی که در زنان به طور پراکنده است و شدت کمتری دارد .

موهای مناطق مختلف بدن نیز به مرور کاهش می یابد اما نه به شدتی که در سر دیده می شود . رویش موهای صورت در نواحی چانه و اطراف لب ها با افزایش سن بیشتر می شود .

سفیدی مو در سنین پایین در بیشتر مواقع ارثی است و درمان قطعی ندارد ؛ برخی دلایل غیر ارثی سفیدی مو بدین قرار است :

کمبود املاحی مثل روی و مس ، کمبود ویتامین هایی مثل بیوتین و ویتامین های گروه B  . ناراحتی اعصاب نیز در سفید شدن مو دخیل است و بیشتر ناحیه ی شقیقه دچار سفیدی می شود .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif  منبع : کتاب درمان ریزش مو و مراقبت از مو

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×