تربیت کودک از طریق خشم گرفتن

تربیت کودک از طریق خشم گرفتن

دومین روشی که والدین از کتک زدن استفاده می کند روش خشمگین شدن است . این روش ، متداول ترین و در عین حال خطرناک ترین روش به حساب می آید . وقتی عصبانی شده و کودک خود را کتک می زنید ، مسائل گوناگونی به وجود می آید .

به کودک یاد می دهید که شما را عصبانی بکند و این کار به کودکتان می آموزد که سوء رفتار او بر خویشتن داری شما چیره می شود . کتک زدن بچه در عین خشم ، یک عمل تکانشی بوده و همیشه واکنشی محسوب می شود . وقتی موقعی که خشمگین هستید کودک خود را کتک می زنید ممکن است راه افراط را در پیشه گرفته و به کودکتان صدمه بزنید .

وقتی موقع خشم کودکتان را کتک می زنید هیجانات منفی زیادی را به وجود می آورید . این هیجانات منفی را در خودتان و در کودکتان و نیز در بقیه اعضای خانواده هم به وجود می آورید . در این حالت ، بسیاری از کودکان از والدین خود می ترسند و نسبت به آن ها بی اعتماد می شوند که این نیز به نوبه خود به عدم اعتماد بنفس منجر می شود .

کتک زدن در هنگام خشمگین شدن به کودک یاد می دهد او نیز به هنگام خشم می تواند کتک بزند و نیازی به خویشتن داری ندارد چرا که شما موقع خشم از خود ، خویشتن داری نشان نداده اید . کتک زدن به هنگام خشم به کودکان یاد می دهد که تصمیم بهتر اتخاذ نکنند .

وقتی موقع خشم و غضب ، کودک خود را کتک می زنید در واقع اغلب اوقات به طرز کینه جویانه عمل کرده و اجازه می دهید که درماندگی تا به نقطه انفجار برسد . بعد ، آن را با عمل تلافی جویانه پاسخ می دهید . بعضی وقت ها کودکتان ، تحقیر و خجلت زده می شود و فکر می کند که برایتان یک عنصر مزاحم و بی فایده ایست . اگر دچار خشم شده و خشم تان در شما غلبه کرده است بچه خود را کتک نزنید . چنین کاری باعث می شود که بر خودتان تسلط بیشتری پیدا کرده و رفته رفته کنترل خشم ، جزو عادات شما می شود .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif  منبع : چگونه با کودک خود رفتار کنیم

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×