بیماری سوزاک

بیماری سوزاک

شایع ترین بیماری که ممکن است از طریق مقاربت انتقال یابد ، بیماری سوزاک می باشد . عامل این بیماری میکروبی است به نام گنوکک . این میکروب در دستگاه تناسلی خانم ها ( واژن ) و در مجرای آلت مردها ( پیشابراه ) و در حلق و مقعد رشد و نمو می کند . این میکروب در خانم ها موجب تورم گردن رحم ، تخمدان ها و لوله های فالوپ و در مردها موجب تورم مجرای ادرار ( مجرائی که در طول آلت وجود دارد ) می گردد . انتقال این میکروب از فرد مبتلا به فرد سالم از طریق مقاربت جنسی است .

موقعی که خانمی  به این بیماری مبتلا می شود ، معمولا علائمی ندارد ( ممکن است در بعضی موارد در دستگاه تناسلی ترشح کثیفی به وجود آید و یا دچار درد ناحیه زیر شکم شود ) .

اگر پسر و یا مردی مبتلا شود ، علائم مشخص و اختصاصی ان عبارت است از درد و سوزش در هنگام ادرار کردن ، خونی شدن ادرار و همچنین خارج شدن ترشح چرکی از مجرای ادرار . این علائم معمولا چند روز بعد از ابتلا به بیماری ظاهر می شود .

اگر فردی چه مرد و یا زن ، مبتلا به این بیماری شد ، هرچه زودتر باید به پزشک مراجعه نماید و پزشک با گرفتن شرح حال و آزمایش ترشح از نظر میکروب گنوکک ، بیماری را تشخیص و درمان خواهد کرد . درمان این بیماری قبلا با داروی پنی سیلین بود ، ولی چون این میکروب در بیشتر کشورها نسبت به پنی سیلین و داروهای دیگر مقاومت پیدا کرده است ، پزشک برحسب موقعیت جغرافیایی و مقاومت میکروب ، آنتی بیوتیکی را که به میکروب به آن حساس است انتخاب و تجویز می نماید .

اگر بیماری سوزاک بدون درمان رها شود ، در مردها به علت تورم اپیدیدیم ( لوله ای از عقب بیضه ها به طرف بالا می رود ) و در خانم ها تورم لوله های رحم ( فالوپ ) ، سبب ضایعات غیرقابل برگشت و موجب ناباروری و نازائی می گردد . در بعضی از مواقع میکروب مزبور از دستگاه تناسلی به جریان خون وارد می شود و به نقاط مختلف بدن مانند مفاصل نفوذ می یابد و موجب تورم مفصل و یا موجب بثوراتی در پوست و در مواردی نادر موجب عفونت قلب و سیستم عصبی مرکزی انسان می گردد .

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif  منبع : رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×