بند آمدن ادرار

بند آمدن ادرار :

 

احتباس یا بند آمدن ادرار ممکن است به صورت حاد یا مزمن باشد . در احتباس ادراری حاد ، مثانه با وجود پر بودن از ادرار و احساس دفع ادرار نمی تواند ادرار خود را خالی کند و درد ناگهانی در آن ایجاد می شود . در احتباس ادراری مزمن ، مقداری ادرار می تواند با اشکال خارج شود اما مثانه نمی تواند به طور کامل از ادرار تخلیه شود و در نتیجه تجمع تدریجی و بدون درد ادرار در مثانه ایجاد می شود . هر دو نوع احتباس ادراری ( حاد و مزمن ) در مردها شایع تر از خانم ها می باشند .

 

علل احتباس یا بند آمدن ادرار :

 

هر چیزی که بر روی پیشاب راه فشار وارد کند می تواند باعث محدود شدن جریان ادرار شود و در نتیجه احتباس حاد یا مزمن ادرار ایجاد کند . شایع ترین علت بروز این وضعیت در آقایان بزرگ شدن پروستات می باشد . در خانم ها احتباس ادراری ممکن است در اوایل حاملگی که رحم بزرگ شده و بر روی پیشاب راه فشار وارد می کند ایجاد شود . اما بعد از مدتی که رحم به سمت بالا و شکم می رود این مشکل نیز برطرف می شود . هم در آقایان و هم در خانم ها احتباس ادراری ممکن است بر اثر یبوست نیز ایجاد شود ، زیرا وجود مدفوع در راست روده باعث فشار وارد آمدن بر روی پیشاب راه می شود . به ندت بر اثر وجود سنگ در مثانه یا تومور ( غده ) در مثانه جلوی خروجی راه خروجی مثانه گرفته می شود و احتباس ادراری ایجاد می گردد .

هم چنین آسیب دیدن اعصاب عضلات مثانه می تواند باعث بروز احتباس ادراری شود . این آسیب ممکن است در بیماری هایی مثل ام اس و مرض قند ایجاد شود و یا این که بر اثر صدماتی که به نخاع وارد می شود ، این مشکل ایجاد گردد . در بعضی موارد احتباس ادراری مزمن می تواند بر اثر افزایش ناگهانی مقدار ادرار تولید شده به صورت حاد خود را نشان دهد که این وضعیت ممکن است با مصرف مدر ( ادرارآور ) ، مصرف الکل و یا در معرض هوای سرد قرار گرفتن ایجاد شود . در سایر موارد ، احتباس ادراری حاد می تواند به عنوان عارضه ی جانبی مصرف داروهای ضدافسردگی ، داروهای ضدپارکینسون و داروهایی که برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده  می شوند ایجاد گردد .

علایم احتباس ادراری :

 

علایم و مشکلات احتباس ادراری حاد که در عرض چند ساعت ایجاد می شوند ، عبارتند از :

درد شکم

احساس ناراحت کننده و دردناکبرای ادرار کردن بدون این که فرد قادر به ادرار کردن باشد .

برخلاف احتباس ادراری حاد در احتباس ادراری مزمن هیچ گونه دردی وجود ندارد ، اما ممکن است احساس ناراحت کننده ای در هنگام ادرار کردن وجود داشته باشد . علایم احتباس ادرای مزمن به تدریج و آهستگی ایجاد شده و شامل موارد زیر می باشند :

تکرر ادرار

باد کردن و جلو آمدن شکم

اشکال در شروع ادرار کردن

ضعیف بودن جریان ادرار که در آخر ادرار به صورت قطره قطره می چکد .

در بعضی موارد ممکن است در فواصل بین توالت رفتن ، به طور بی اختیار ادرار به صورت قطره قطره ترشح کند . در احتباس ادراری در صورتی که ادرار نتواند از کلیه ها تخلیه شود می تواند باعث آسیب به آن ها گردد .

 

نحوه ی درمان احتباس ادراری :

 

اگر شما دچار احتباس ادراری حاد شده اید احتمالا نیاز خواهید داشت که به بیمارستان رفته تا مثانه تان را با زدن سوند خالی کنید . اگر احتباس ادراری بر اثر صدمات عصبی ایجاد شده باشد ، ممکن است نیاز به قرار دادن سوندهای دایمی و یا سوند زدن های گهگاهی پیدا شود . ضمنا شما می توانید یاد بگیرید که به خودتان سوند بزنید تا احتیاج به حضور پزشک نباشد .

اگر نیامدن ادرار ( حبس البول ) مربوط به مثانه باشد ، خطرناک نیست ولی اگر کم شدن و یا عدم آن به علت بیماری کلیوی باشد ، خطرناک است و آنچه مربوط به بزرگ شدن پروستات باشد نیز کم خطر می باشد .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×