افزایش سرعت کار با ویندوز

افزایش سرعت کار با ویندوز :

سیستم عامل ویندوز را می توان بی شک پر استفاده ترین سیستم عامل در جهان دانست . سیستم عامل ، براساس ماهیت و ساختارش دارای گستردگی و به تبع آن پیچیدگی است . به همین دلیل همواره سعی شرکت تولید کننده سیستم عامل ویندوز یعنی مایکروسافت بر این بوده است که در نسخه های جدیدتر همواره با ایجاد رابط کاربری ساده ، زیبا و روان بتواند بیش از پیش با کاربر ارتباط برقرار کند . یکی از راهکارهای ساده برای جذاب تر ساختن محیط کاربری ، قرار دادن Hot Key می باشد .

در ادامه مطلب به معرفی تعدادی از این میان برها می پردازیم :

۱ . کلیدهای عملیاتی F :

 

در بالای تمامی صفحه کلیدها ۱۲ کلید وجود دارد که با حرف F شروع می شوند . قطعا این کلیدها را برروی صفحه کلید خود دیده اید . اما ؟آیا تا به حال به کارایی آنها فکر کرده اید ؟

F1 این کلید به منظور فراخوانی Help ویندوز می باشد .

F2 به منظور تغییر نام پوشه ها و فایل های خود می توانید از این کلید استفاده کنید .

F3 در صورتی که می خواهید Search ویندوز استفاده کنید ، این کلید را فشار دهید .

F4 قطعا در بالای پنجره My computer ویندوز خود قسمت آدرس را مشاهده کرده اید . برای قرار دادن اشاره گر بر روی این قسمت کافی است که از کلید F4 استفاده کنید .

F5 به منظور Refresh یا به اصطلاح تازه کردن پنجره Eplorer و مرورگر اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد .

F6 برای حرکت بین قسمت های مختلف پنجره مورد استفاده قرار می گیرد . یک پنجره My computer باز کنید و F6 را فشار دهید تا دقیق تر متوجه شوید .

F10  در صورتی که ماوس کامپیوتر شما از کار افتاده و می خواهید به منوهای بالای پنجره زیر قسمت آدرس بار دسترسی داشته باشید ، کافیست تا کلید F10 را فشار دهید . سپس با استفاده از کلیدهای جهت نما و کلید Enter می توانید منوی مورد نظر خود را انتخاب کنید .

F11  اگر می خواهید از تمام صفحه مانیتور خود حداکثر استفاده را بکنید و پنجره Explorer و یا مرورگر اینترنت خود را Full Screan یا تمام صفحه ببینید ،ق کافیست کلید F11 را فشار دهید .

 

۲ . فقط نام دامنه مورد نظرتان را تایپ کنید :

 

یکی از مواردی که بسیاری از کابران با آن سروکار دارند ، استفاده از اینترنت و مرورگرهای اینترنتی می باشد . پرکاربردترین پسوندهای اینترنتی com ، net و org . هستند که بعد از وارد کردن آدرس سایت خود در مرورگر می بایست وارد شوند . به عنوان مثال : google..com

برای وارد کردن پسوند com. و www در ابتدای دامنه خود کافی است دامنه خود را در آدرس بار وارد کنید و سپس کلید Ctrlرا نگه داشته و Enterرا فشار دهید . همانطور که ملاحظه می کنید به صورت خودکار آدرس اینترنتی شما کامل می شود . همچنین برای وارد کردن پسوند net. کافیست تاکید shift را نگه داشته و سپس Enter  را فشار دهید . در انتها نیز برای org. می بایست Ctrl و Shift را با هم نگه داشته و سپس Enter را از صفحه کلید فشار دهید .

 

۳ . آیکون های Taskbar را سریع فراخوانی کنید :

 

اگر شما از جمله کاربرانی هستید که با آیکون های T askbar خود زیاد سروکار دارید و مدام برنامه های مختلف را از آن اجرا می کنید ، این Hot key ها کمک بسیاری به شما خواهد کرد . کافیست تا آیکون های tASKBAR خود را از سمت چپ شماره گذاری کنید . به عنوان مثال آیکون مرورگر Internet Explorer  اولین آیکون ، مرورگر Mozilla Firefox دومین ، نرم افزار Windows Media Player سومین و الی اخر . حال برای اجرای مرورگر Firefox به سرعت کافیست تا کلید ویندوز را نگه داشته و عدد ۲ را فشار دهید . با اینکار نرم افزار Firefox اجرا خواهد شد . همچنین در صورتی که نرم افراز باز شد ، یک preview با پیش نمایش از پنجره باز شده را برای شما نشان می دهد .

 

۴ . موقعیت پنجره های ویندوز را سریع تغییر دهید :

 

یکی از کارهایی که کاربران ویندوز به دفعات هنگام کار با ویندوز انجام می دهند تغییر موقعیت و تنظیم اندازه پنجره  ها می باشد . هنگامی که می خواهید یک پنجره را کوچک (Minimize ) و یا بزرگ ( Maximize ) کنید یا اینکه دو پنجره را به صورت عمودی کنار هم قرار دهید ، در اینگونه موارد معمولا یا به دنبال دکمه های مربوطه در بالای پنجره خواهید بود و یا اینکه بر روی عنوان پنجره در Taskbar کلیک راست کرده و تنظیم اندازه پنجره را تغییر می دهید . راه حل ساده برای اعمال این تنظیمات استفاده از کلید ویندوز و کلیدهای جهت نما می باشد . با اینکار می توانید وضعیت پنجره ها را تغییر دهید . با نگه داشتن کلید ویندوز و کلید جهت های بالا ، پنجره حداکثر ( Maximize ) می شود .با استفاده از کلید ویندوز به همراه جهت پایین ، پنجره حداقل ( Minimize ) می شود . همچنین با نگه داشتن کلید ویندوز و کلیدهای چپ و یا راست موقعیت پنجره در صفحه تغییر خواهد کرد .

 

۵ . بین پنجره ها سریع حرکت کنید :

 

یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران با آن مواجه هستند ، تعدد پنجره ها به هنگام کار با ویندوز می باشد . وقتی تعداد پنجره های فعال و باز در ویندوز بالا رفته و امکان مدیریت و حرکت بین پنجره ها سخت می شود ، می توانید با استفاده از کلیدهای ترکیبی ویندوز و Tab ، با افکتی بسیار زیبا ، تمامی پنجره ها حرکت کنید . به این منظور کافیست تا کلید Alt را نگه داشته و سپس Tab را فشار دهید .

 

۶ . My computer را سریع باز کنید :

 

یکی از پرکاربردترین قسمت هایی که تمامی کاربران از آن استفاده می کنند ، بخش My computer بوده که به منظور مدیریت درایوها و دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در آنها مورد استفاده قرار می گیرد . برای باز کردن سریع My computer  کافیست تا از کلیدهای ترکیبی ویندوز و حرف E استفاده کنید .

 

۷ . به سادگی و به سرعت پوشه جدید بسازید :

 

برای دسته بندی اطلاعات و نظم دادن به آنها لازم است تا فایل ها را در پوشه های مختلف قرار دهیم . بدین منظور کافیست تا کیدهای Ctrl وShift را نگه داشته و سپس کلید N را فشار دهید .

 

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×