استرس چیست و چه اثری در بیماری دیابت دارد

استرس چیست و چه اثری در بیماری دیابت دارد

 

عوامل خارجی و درونی که انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و نگران می سازد ، استرس نامیده می شود . به عبارت ساده تر هر علتی که حال انسان را بگیرد و او را از حالت طبیعی دور کند ، آن علت استرس است .

موقعی که انسان خوشحال نیست ، چه به علت جسمی و چه به دلیل مسائل روانی ، استرس در او به وجود آمده است . به طور مثال اگر فردی دچار بیماری گردد که در او درد به وجودآید ، مانند گلودرد ، گوش درد ، پادرد ، یا دچار عفونتی در بدن گردد یا ضربه ای به او وارد شود یا بیش از حد بدن او گرم یا سرد شود ، دچار استرس می گردد . اگر فردی از چیزی بترسد یا از شنیدن واقعه ای دچار نگرانی شود یا اگر عصبانی شود و دادو فریاد بکشد ، دچار استرس شده است .

بدن انسان در برابر انواع مختلف استرس واکنش بسیار ظریف و دقیقی از خود نشان می دهد و هورمون هائی مانند آدرنالین ( اپی نفرین هم می نامند ) ، نورآدرنالین ( نور اپی نفرین )، کورتیزول ، گلوکاگون و هورمون رشد که آنها را هورمون های استرس زا هم می نامند ترشح می کند . این هورمون ها به طور طبیعی موجب آزاد شدن گلوکز از کبد و افزایش قند خون می گردد .افزایش قند خون سبب می شود که انسولین بیشتر ترشح شود . حال اگر فردی دچار بیماری دیابت باشد و انسولین کافی در بدن او ترشح نشود ، سبب می شود که قند خون او بالاتر رود و همچنین سبب می شود که بدن او نسبت به انسولین خوب جواب ندهد و مقاوم گردد .

از طرف دیگر بیماران مبتلا به دیابت اگر دچار استرس شوند ، به طور معمول غذای بیشتری می خورند و اگر قبلا ورزش می کرده اند ، از ورزش کردن خودداری کنند و در نتیجه قند خون آنها نیز بالاتر می رود .

 

http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2013/02/3d-book.gif   منبع : کتاب من و بیماری دیابت

 

اين وبسايت متعلق به انتشارات تندیس سپاهان ميباشد و تمامی حقوق آن محفوظ ميباشد .

×